Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Ostatni natrafiłem na artykuł  w internecie pt. Historia jednej podróży. Jest to foto relacja z podróży do Palestyny Majera Wolfmana. Na podstawie paszportu autor stara się przedstawić drogę Wolfmana do wymarzonego miejsca na świecie dla Żydów w tym czasie, czyli Palestyny.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby Majer Wolfman nie pochodził z Ruszelczyc, gdzie się urodził w 1904 r. Z moich informacji wiem, że był spokrewniony w Rosnerami z Krzywczy. Często więc bywał w naszej miejscowości, również z tego powodu, że w Krzywczy była synagoga i łaźnia.  Majer był również instruktorem Droru.

altDror była organizacją syjonistyczną, która przygotowywała młodzież do życia w Palestynie, prowadząc szkolenie przyszłych osadników, były tworzone również grupy skautowe. Na zamieszczonym obok zdjęciu widzimy go wspólnie z innymi instruktorkami na zdjęciu ze spotkania organizacji z członkami z krzywieckiego kahału. Ubrany jest w mundur skautowy.

Marzeniem wielu Żydów o poglądach syjonistycznych był wyjazd do Palestyny, by tam walczyć i budować państwo Izrael. Po odpowiednim przygotowaniu i długich staraniach mogło spełnić się ich marzenie. W tym czasie do Palestyny wyjechał również Naftali Rosner [ur. 1916], który był rodzinnie związany z Majerm i być może ktoś jeszcze. Może nawet razem podróżowali. Niestety nie zachowały się informacje, jakie były ich dalsze losy. Foto relacja przedstawiona na poniższej stronie przedstawia kawałek życia Majera Wolfmana, być może kiedyś ktoś dopisze następne karty  z historii jego życia.

Piotr Haszczyn

 

Artykuł dostępny również na stronie: http://www.fzp.net.pl/historia-izraela/historia-jednej-podrozy

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/