^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

046086
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
299
606
2671
37736
15287
22978
46086

Your IP: 54.172.40.93
2018-12-19 03:40

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Kobieta totalnie zakodowana

SALOMEA WESOŁOWSKA

altTo wspomnienie o zwykłej wiejskiej kobiecie, jakich już mało pozostało w naszej miejscowości. Pamiętam dobrze Salomeę Wesołowską. Pamiętam ją, gdy była u kresu życia. Zawsze, gdy wracała z pola miał płachtę na plecach. Niosła w niej trawę, warzywa lub inne płody rolne. Prosta wiejska kobieta, ale było w niej coś niezwykłego – imię dziś niespotykane, ale i inne umiejętności. Mimo różnych kłopotów i zmartwień pomarszczona twarz była zawsze pogodna, jakby się uśmiechała do świata.

Piotr Haszczyn

 

Tak pan Jan Chorążykiewicz wspomina panią Salomeę:

Będąc z bratem Józefem w lesie, a raczej na skraju Błociec [skraj lasu nad Ruszelczycami ok. 3 km od Krzywczy]– był to rok 1943 – zauważyliśmy kobietę. Była to Salomea Wesołowska, kobieta w sile wieku. Wyszła nagle z lasu jak z bajki. Dźwigała na plecach wielką wiązkę chrustu przywiązanego na postronkiem. Stąpała ciężko po ziemi, stękała, przystawała. Z jej zachowania widać było nie tylko zmęczenie, ale i wyczerpanie fizyczne. Zapewne była głodna i chciało się jej pić. Na nasz widok przystanęła. Pomogliśmy jej zdjąć chrust i poczęstowaliśmy ją chlebem. Po chwili odpoczynku załadowaliśmy jej wiązkę na plecy, podziękowała nam i odeszła. Widok samotnych kobiet z piętrzącą się wiązką chrustu na plecach nie był rzadkością, a troska o byt rodziny zmuszał je do takiego poświęceń.

Pani Salomea była osobą o niezwykłych umiejętnościach. Potrafiła rozbitemu gliniakowi, potłuczonemu talerzowi, parcelowanemu kubkowi przywrócić pierwotny żywot. Umiała tak misternie podrutować naczynie, że nadal spełniało swoją funkcję użytkową. W tak mistrzowski sposób podrutowanych naczyń nigdzie nie spotkałem, chyba na ekspozycji muzealnej. Była osoba łagodną, dobrą sąsiadką potrafiła nawet karmić piersią rówieśników swojej córki. Nade wszystko była totalnie zakodowana dla dobra rodziny.

15.09.2002 r.

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.