^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

041016
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
229
668
3280
31534
10217
22978
41016

Your IP: 18.212.93.234
2018-12-13 08:45

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Krzywiecka malinówka

altNiektórym wydaje się, że zawsze świat był tak urządzony jak dziś. Sklepy pełne różnorodnych towarów, nierzadko egzotycznych. Tylko kupować i jeść. Ale jeszcze 75 lat temu na wsi mało kto jadł pomidory. Może państwo we dworze, ksiądz i może ktoś jeszcze. W ciągu ostatniego pół wieku doszło do wielu zmian w otoczeniu domostwa. Kiedyś każdy skrawek ziemi był potrzebny do produkcji żywności. Nie tracono go na kwiaty, a jeśli to gdzieś w kącie, gdzie nic nie urośnie. W latach 50 tych XX w. zaczęto zakładać ogródki przydomowe przede wszystkim warzywniaki  i z czasem było ich coraz więcej. W początkach lat 60 tych Szczepan Rostecki [Na zdjęciu obok podczas prac pielęgnacyjnych] sadził pomidory – malinówki. Można było je obserwować w jego ogródku, gdzie dziś stoi dom p. Piotra Sobola. W latach późniejszych przekazywał nasiona sąsiadom i znajomym z instrukcją hodowli. Tak nasiona malinówek trafiły do mojej rodziny. Te duże, a czasami bardzo duże o wadze około kilograma warzywa są już w mojej rodzinie ponad pół wieku. Nasiona wybiera się z najdorodniejszych egzemplarzy. Często największy owoc był przykrytym liściem chrzanu, by ptaki lub kury go nie dojrzały, a i nie kusił przechodniów. I tak, co roku przez pół wieku. Zawsze są takie same. Niepowtarzalny smak i miąższ i chociaż można je już kupić w sklepie to jest to wyrób malinówkowo podobny. Niestety w ostatnich latach uprawa malinówki udaje się pod dachem przede wszystkim stodoły, która też już nie spełnia dawnej funkcji magazynu na siano i zboże. Te w ogródku narażone są na choroby i często gniją niczym dojrzeją. Ale te pod dachem udają się i cieszą podniebienia następnych pokoleń mieszkańców Krzywczy.

altJeszcze parę zdań o Szczepanie Rosteckim [Na zdjęciu obok z niewoli w Rosji]. Urodził się na Woli krzywieckiej. Podczas I wojny światowej trafił do armii austriackiej. Podczas walk dostał się do niewoli rosyjskiej i miał okazję „zwiedzić” ten kraj i doświadczyć „dobrodziejstwa” Rewolucji Październikowej. Jednak szczęśliwie udało mu się wrócić do  ojczyzny. Swoje doświadczenia z niewoli spisał w pamiętniku, który krążył po rodzinie i zaginął. Szkoda to wielka, ale miejmy nadzieję, że się kiedyś odnajdzie. Z zawodu był kowalem i pracował we dworze. Tam zapewne, znając się z ogrodnikiem, ogarnęła go pasja uprawy pomidorów i innych warzyw. Ostatnie swoje lata spędził u rodziny w Krzywczy.

Ale przejdziemy jeszcze do ogródków. Do lat 80 – tych XX w Krzywczy królowały przed domami ogródki warzywne. Przed prawie każdym domostwem były grządki z marchewką, pietruszką, pomidorami i innymi warzywami. Później przyszła moda na ogródki kwiatowe. Likwidowano warzywniaki, a w sklepach można było już kupić nasiana kwiatów, cebulki tulipanów, róże. I tak zniknęły warzywniaki. W latach 90 tych XX w. pojawiły się trawniki, drzewka ozdobne, bukszpany i inne krzewy zimozielone. Dla malinówki miejsce zostało pod stodołą, a pamiętają o nich przeważnie już starsze osoby. Młodsze pokolenie patrzy na życie pragmatycznie, nie opłaca się lub jest w sklepie.

Mimo wszystko należy pamiętać o prekursorze uprawy malinówki w Krzywczy Szczepanie Rosteckim, którego pamiętam jeszcze dobrze, jak siadywał na ławeczce pod domem, a czasami w ogrodzie warzywnym Państwa Sobolów w ulicy. Pamiętam jego atletyczną budowę ciała, siwe włosy, czapkę kaszkietówkę i miłe spojrzenie. Czekając na tegoroczne malinówki, które właśnie należało przepikować, pamiętajmy, że nawet krzywiecka malinówka ma swoją historię.

Piotr Haszczyn [Kwiecień 2014]

Za przekazane informacje i zdjęcia dziękuję p. Piotrowi Sobolowi.

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.