^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

041072
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
285
668
3336
31534
10273
22978
41072

Your IP: 18.212.93.234
2018-12-13 09:27

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Stefan Marian Stroński

alt

Wśród postaci związanych z Krzywczą na poczesnym miejscu należy wymienić Stefana Mariana Strońskiego h. Doliwa. [na zdjęciu obok]. Tu należy zrobić mała dygresję. Otóż z Krzywczą związane były dwie rodziny, nie spokrewnione ze sobą, o nazwisku Stroński. Jedni związani z właścicielem majątku Bolesławem Joczem, którego siostra Teresa wyszła za mąż za Henryka ze Stronia Strońskiego h. Doliwa - Stefan był ich wnukiem. Drudzy Strońscy byli związani z Emanuelem Bocheńskim [mąż Marii Janiny Jocz], który wżenił się w Krzywczę. Jego siostra Adela była matką Mariana Strońskiego znanego przemyskiego malarza, który dość często bawił w Krzywczy.

 

Stefan urodził się w Stanisławowie 19 XII 1901 r. Syn Kazimierza Juliusza Strońskiego i Janiny Seweryny ze Stronerów. W latach 1912 - 1919 był wychowankiem elitarnego Zakładu Naukowo - Wychowawczego oo. Jezuitów w Chyrowie, ale maturę zdawał w Przemyślu. Po ukończeniu gimnazjum studiował na Politechnice Lwowskiej - wydział rolniczo-leśny w Dublanach. Brał udział w wojnie obronnej 1920. Jako niepełnoletni skierowany został do Jarosławia na przeszkolenie. Trwało ono 3 dni. Następnie transportem udał się do Warszawy i dalej do Mławy. W Mławie otrzymał pismo pochwalne za obronę miasta. Zostało ono zabrane przez służbę bezpieczeństwa w trakcie rewizji w jego domu w pierwszej połowie lat 60-tych. Służbę wojskową odbył w 5 pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, ukończył podchorążówkę, w szeregach której brał udział w kampanii wrześniowej roku 1939 w stopniu porucznika rezerwy. Odznaczony medalem Polska Swemu Obrońcy, Krzyżem Za Udział w Wojnie 1918 – 1920, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Honorową PZERiL.

 

Stefan Stroński, ożenił się z Marią Adamską z nią miał dwóch synów Andrzeja (mieszkającego w Rzeszowie) i Witolda (zamieszkałego w USA). Po 1945 mieszkał w Przemyślu, a ostatnie lata swego życia spędził w Rzeszowie [od 1992 r.] u syna Andrzeja, gdzie zmarł 21 I 1997 r. Ostatni pełnoprawny spadkobierca majątku krzywieckiego.

 

Ze względu na to, że jego babka Teresa Jocz była siostrą właściciela klucza krzywieckiego Bolesława często przebywał w miejscowym dworze. Posiadał też swój dom, w którym czasowo mieszkały Siostry Franciszkanki, a następnie była jedna klasa Szkoły Podstawowej. Później w tym miejscu wybudował dom p. Andrzej Lekki, z którym p. Stefan do śmierci utrzymywał przyjazne stosunki. Odwiedzał też wielokrotnie Krzywczę. Na cmentarzu przygotowywał sobie miejsce dla siebie w grobowcu Stronerów, ale losy potoczyły się inaczej. W Przemyślu mieszkał na ul. św. Józefa, a później na ul. ks. Piotra Skargi, blisko ulicy Barskiej, która była ostoja okolicznego ziemiaństwa wygnanego ze swoich majątków. Przez długi okres czasu przy prowadzaniu domu pomagała mu p. Stefania Akielaszek z Krzywczy. Do dziś pamiętam z jakim szacunkiem i dostojeństwem wypowiadała się o Panu Stefanie.

 

Do historii przeszedł jego automobil, który rozwijał, jak na przedwojenne drogi, zwrotna szybkość 60 km/h. Jedno wydarzenie zasługuje na przytoczenie. Otóż opowiadał mi jeden z mieszkańców Krzywczy, że będąc małym chłopcem p. Stefan zabrał kilku chłopców na wycieczkę do Zakopanego. Wyjechali rano, a przyjechali wieczorem. Można na koniec stwierdzić, że Stefan Stroński z powodu swej otwartości na innych ludzi pozostawił po sobie dobre wspomnienie wśród mieszkańców Krzywczy. Szkoda, że nie doczekał spadku po dziadkach i nie objął w posiadanie klucza krzywieckiego.

Piotr Haszczyn

Za przekazane informacje do njejszego biogramu serdecznie dziękuję Panu Andrzejowi Strońskiemu.

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.