Krzywcza - Trzy Kultury

Krzywcza - pełna wspomnień...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Polish English French German Irish Russian Ukrainian
Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Stefan Marian Stroński

Email Drukuj PDF

alt

Wśród postaci związanych z Krzywczą na poczesnym miejscu należy wymienić Stefana Mariana Strońskiego h. Doliwa. [na zdjęciu obok]. Tu należy zrobić mała dygresję. Otóż z Krzywczą związane były dwie rodziny, nie spokrewnione ze sobą, o nazwisku Stroński. Jedni związani z właścicielem majątku Bolesławem Joczem, którego siostra Teresa wyszła za mąż za Henryka ze Stronia Strońskiego h. Doliwa - Stefan był ich wnukiem. Drudzy Strońscy byli związani z Emanuelem Bocheńskim [mąż Marii Janiny Jocz], który wżenił się w Krzywczę. Jego siostra Adela była matką Mariana Strońskiego znanego przemyskiego malarza, który dość często bawił w Krzywczy.

 

Stefan urodził się w Stanisławowie 19 XII 1901 r. Syn Kazimierza Juliusza Strońskiego i Janiny Seweryny ze Stronerów. W latach 1912 - 1919 był wychowankiem elitarnego Zakładu Naukowo - Wychowawczego oo. Jezuitów w Chyrowie, ale maturę zdawał w Przemyślu. Po ukończeniu gimnazjum studiował na Politechnice Lwowskiej - wydział rolniczo-leśny w Dublanach. Brał udział w wojnie obronnej 1920. Jako niepełnoletni skierowany został do Jarosławia na przeszkolenie. Trwało ono 3 dni. Następnie transportem udał się do Warszawy i dalej do Mławy. W Mławie otrzymał pismo pochwalne za obronę miasta. Zostało ono zabrane przez służbę bezpieczeństwa w trakcie rewizji w jego domu w pierwszej połowie lat 60-tych. Służbę wojskową odbył w 5 pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, ukończył podchorążówkę, w szeregach której brał udział w kampanii wrześniowej roku 1939 w stopniu porucznika rezerwy. Odznaczony medalem Polska Swemu Obrońcy, Krzyżem Za Udział w Wojnie 1918 – 1920, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Honorową PZERiL.

 

Stefan Stroński, ożenił się z Marią Adamską z nią miał dwóch synów Andrzeja (mieszkającego w Rzeszowie) i Witolda (zamieszkałego w USA). Po 1945 mieszkał w Przemyślu, a ostatnie lata swego życia spędził w Rzeszowie [od 1992 r.] u syna Andrzeja, gdzie zmarł 21 I 1997 r. Ostatni pełnoprawny spadkobierca majątku krzywieckiego.

 

Ze względu na to, że jego babka Teresa Jocz była siostrą właściciela klucza krzywieckiego Bolesława często przebywał w miejscowym dworze. Posiadał też swój dom, w którym czasowo mieszkały Siostry Franciszkanki, a następnie była jedna klasa Szkoły Podstawowej. Później w tym miejscu wybudował dom p. Andrzej Lekki, z którym p. Stefan do śmierci utrzymywał przyjazne stosunki. Odwiedzał też wielokrotnie Krzywczę. Na cmentarzu przygotowywał sobie miejsce dla siebie w grobowcu Stronerów, ale losy potoczyły się inaczej. W Przemyślu mieszkał na ul. św. Józefa, a później na ul. ks. Piotra Skargi, blisko ulicy Barskiej, która była ostoja okolicznego ziemiaństwa wygnanego ze swoich majątków. Przez długi okres czasu przy prowadzaniu domu pomagała mu p. Stefania Akielaszek z Krzywczy. Do dziś pamiętam z jakim szacunkiem i dostojeństwem wypowiadała się o Panu Stefanie.

 

Do historii przeszedł jego automobil, który rozwijał, jak na przedwojenne drogi, zwrotna szybkość 60 km/h. Jedno wydarzenie zasługuje na przytoczenie. Otóż opowiadał mi jeden z mieszkańców Krzywczy, że będąc małym chłopcem p. Stefan zabrał kilku chłopców na wycieczkę do Zakopanego. Wyjechali rano, a przyjechali wieczorem. Można na koniec stwierdzić, że Stefan Stroński z powodu swej otwartości na innych ludzi pozostawił po sobie dobre wspomnienie wśród mieszkańców Krzywczy. Szkoda, że nie doczekał spadku po dziadkach i nie objął w posiadanie klucza krzywieckiego.

Piotr Haszczyn

Za przekazane informacje do njejszego biogramu serdecznie dziękuję Panu Andrzejowi Strońskiemu.

Facebook Google Twitter Myspace Yahoo Blogger Digg Live Reddit Linkedin Icio Furl Techno Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik 7821217