^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

041098
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
311
668
3362
31534
10299
22978
41098

Your IP: 18.212.93.234
2018-12-13 09:46

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Św. Jan, jak nowy

Nawiązując do artykułu pt. Gdzie jest św. Jan informuję, po niewczasie, że zguba się znalazła. Tak jak przypuszczałem Święty doczekał się generalnej renowacji i powrócił w miesiącach wakacyjnych 2012 na swoje miejsce. Chociaż inwestorem przedsięwzięcia był Urząd Gminy w Krzywczy to zapewne inicjatywa remontu należała do radnych lub mieszkańców Ruszelczyc. Dość długo Gmina szukała wykonawcy renowacji, którą ostatecznie wykonał miejscowy rzemieślnik p. Stanisław Tomaszewski. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wykonał to profesjonalnie. Coroczne malowanie świętego różnymi farbami pozostawiło kilkadziesiąt warstw, które zastały usunięte. Praca tym bardzie musiała być żmudna, gdyż neobarokowa rzeźba zawiera setki drobnych ornamentów [przekonamy się o tym oglądając zbliżenia na zdjęciach], które należało wyeksponować. Także zastosowane materiały wydają się być odpowiednie, ale to już czas pokarze. Pod figurę ustawiono nowy cokół nieco szerszy i minimalnie wyższy. Najważniejsze, że figura odzyskała dawny blask i w dalszym ciągu będzie punktem orientacyjnym dla następnego pokolenia mieszkańców gminy i miejscowości. W tym miejscu szczególne podziękowanie w stronę Urzędu Gminy i jej pracowników za podjęcie prac remontowych, a panu Stanisławowi Tomaszewskiemu za profesjonalne jej przeprowadzenie.

Na wakacjach zrobiłem przegląd kapliczek znajdujących się na ternie naszej Gminy. Warto podkreślić, że wszystkie są w godnym stanie, a niektóre bardzo wypiękniały. Smutna w tym konkluzja, że wypiękniały za bardzo, wskutek zastosowania nowoczesnych materiałów i nieodpowiednich kolorów tracąc przy tym swój wiejski charakter. Warto więc pamiętać podejmując się renowacji kapliczek, aby zastosować takie materiały i kolory, by powracający po dłuższym czasie nieobecności mieszkańcy poszczególnych miejscowości nie pomyśleli, że we wsi wybudowano nową kapliczkę.

Warto obejrzeć Św. Jan po renowacji

Oglądanie figury zaczynamy od góry. Głowa pozbawiona charakterystycznego biretu, wzrok skierowany w dal, widoczny kołnierz sutanny.

alt

Ujęcie z profila. Widoczne liczne zagłebienia i ornamenty na pelerynie.

alt

W ręce historyczny krzyż, ten samo od dziesiątek lat.

alt

W dolnej części widoczna komża zakończona misternie wykonaną koronką z elemantami kwiatów oraz dolna część sutanny z charakterystycznymi guzikami.

alt

Ujęcie samej postaci. Widoczne liczne drobne ornamenty.

alt

Na zakończenie figura w pełnej krasie.

alt

Tekst i foto: Piotr Haszczyn

Zapraszamy na blog  - www.krzywcza.blogspot.com

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.