^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

041039
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
252
668
3303
31534
10240
22978
41039

Your IP: 18.212.93.234
2018-12-13 09:01

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Szpieg z Babic

altNiczym rozpoczęła się wojna trwała budowa Twierdzy Przemyśl. Tą wielką inwestycję militarną rozpoczęto budować w połowie XIX w., a zakończono około roku 1900. W literaturze dotyczącej tego okresu jest wiele wątków sensacyjnych dotyczące szpiegów różnej maści, którzy zdobywali informacje o budującej się twierdzy i przekazywali je władzom Rosji. W swoich wspomnieniach dotyczący Babic Henryk Błoński pisze: (…) P. Radomyski kupił Babice od Witwickiego, który je nabył od Jaruzelskiego Józefa. Było to przed I wojną światową. Był majątek b. dobrze zagospodarowany: duży inwentarz, komplet potrzebnych maszyn rolniczych; karety – 3 pary wspaniałych koni tzw. „cugowych” (nie roboczych i nie używanych w gospodarstwie rolnym), jedna para czarnych, druga kasztanów i trzecia siwych. Wnętrze „dworu” z przepychem urządzone, światło elektryczne (własny agregat), przepiękne klomby kwiatowe. Oprócz wspaniałych zaprzęgów konnych – bryczek, powozów, karet, posiadał piękny, duży otwarty samochód osobowy z kierowcą… Wyjeżdżał bardzo często w kierunku Przemyśla i w tym celu specjalnie przebudował i ulepszył drogę prowadzącą ze dworu wprost pod babicką górę – „na figurę M. Boskiej” – żeby nie jechać przez miasteczko. Samochód w ówczesnych czasach i te wszystkie wspaniałości we dworze babickim budziły ogromną sensację i podziw skąd tego „paha”[Pana] stać na taki luksus?? Otóż jak się później okazało Witwicki dysponował wielkimi pieniędzmi nie z własnej kieszeni… Był na usługach rządu carskiego. Mówiono tutaj „Szpieg rosyjski”. Zadania swoje wykonywał jeżdżąc często do Przemyśla, który był wtedy, raczej stawał się (budową) twierdzą o wielkim znaczeniu [zagrożenie] dla Rosji. Twierdza trzecia, co do wielkości w Europie, po Antwerpii w Belgii i Verdun we Francji.

Tak wyglądał dwór za Witwickiego. Takim go nabył p. Radomyski. Z czasem ten splendor spłynął, pozostały tylko karety i konie i to na długi czas. Gospodarstwo wracały do starego, jak za Jaruzelskiego. Zgasło światło elektryczne, zgasł przepych. Zaginął słych o Witwickim, przyszła wielka wojna i czasy powojenne. (…)

Mają więc Babice zasługi wojenne, którymi nie trzeba się chwalić, ale warto pamiętać, że wielka historia nie omijała miejscowości naszej gminy. Na ile wiarygodny jest ten przekaz trudno ocenić. Jedno jest pewne „wieść gminna” rzadko się myli. Co w tym przypadku trzeba przyjąć za pewnik.

Piotr Haszczyn [maj 2014]

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.