^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

040976
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
189
668
3240
31534
10177
22978
40976

Your IP: 18.212.93.234
2018-12-13 08:22

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Wydarzenia roku 2016

14 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Babicach odbyło się nagranie materiału dźwiękowego do audycji Radia Rzeszów pt. Portrety Podkarpackich Gmin. Emisja programu odbyła się 18 grudnia. W audycji przedstawiam ciekwasze wydarzenia z historii Gminy. Można odsłuchać audycję klikając na słowo nagranie. Nagranie

alt

alt

25 listopada 2016 r. Społeczny Komitet Pamięci im. Mojżesza Schorra oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zorganizowało sesję popularno-naukową pt. Pamięci prof. Mojżesza Schorra – z dziejów Żydów polskich. Konferencja została zorganizowana w 75 rocznicę śmierci Schorra, który urodził się w Przemyślu i był ostatnim rabinem Wielkiej Synagogi w Warszawie. Motorem napędowym imprezy była p. Bożena Skibińska, która była inicjatorką powstania Komitetu, którego byłem członkiem. Na jej okoliczność zostało przygotowane logo imprezy i wydana okolicznościowa kartka pocztowa. Sesji towarzyszył nastrój wieczoru szabasowego oraz klimat i poczęstunek związany z kulturą żydowską. Przy pełnej sali wygłosiłem referat pt. Wpływ dużych ośrodków miejskich na życie krzywieckich Żydów. To kolejne działanie, w ostatnich tygodniach, promujące historię Krzywczy w Przemyślu.

alt

alt

alt

alt

12 listopada 2016 r. w obecności najwyższych władz państwowych [marszałek sejmu Marek Kuchciński], wojewódzkich [Marszałek województwa Władysław Ortyl] oraz duchownych [Metropolita  przemyski  Adam Szal, arcybiskup senior Józef Michalik, bp. Stanisław Jamrozek], odbyła się w auli Seminarium Duchownego w Przemyślu sesja naukowa pt. Wędrujące Madonny. Wśród referatów wystąpienie p. dr Marty Trojanowskiej pt. Śniatyńska Madonna Ormiańska w kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzywczy. Niewątpliwie było to wydarzenie niezwykłe, gdyż wizerunek naszej Maryi był prezentowany w bardzo zacnym towarzystwie. A były to obrazy Maryi ze Lwowa i Figura MB Jackowej z Przemyśla, o których też były referaty. W przygotowaniu referatu brał udział również portal Krzywcza Trzy Kultury.

alt

alt

alt

1 listopada na krzywieckim cmentarzu odbyła się IV Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Wzięła w niej udział rekordowa liczba kwestujących - 40. Zebraliśmy 3 319, 98 zł i 13 euro, co jest rekordem dotychczasowych kwest. Cieszy zarówno kwota zebrana, jak również zaangażowanie wolontariuszy, szczególnie młodzieży z ZS w Krzywczy. Darczyńcy doceniając to, że cmentarz z każdym rokiem piękniej byli wyjątkowo hojni. Szereg prac wykonanych przez Urząd Gminy – remont mostu, nawierzchni od drogi głównej do bramy wejściowej oraz montaż barierek ochronnych poprawił znacząco wygląd naszej nekropoli.

Nie udało się w tym roku wykonać remontu nagrobka Karoliny Dembińskiej. Koszt jego renowacji to ok. 20 tyś zł., ale niespodziewanie z inicjatywy i przy finansowaniu p. Andrzeja Strońskiego udało się wyremontować grobowiec rodziny Strońskich – remont był wykonywany przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Przemyśla i Regionu. W najbliższym czasie będzie on uzupełniony o tablicę informacyjną. Także przy wejściu głównym planowany jest montaż tablicy o historii krzywieckiej nekropolii, która jest jedną z najstarszych w Polsce.

alt

alt

17 IX 2016 r. w Starzawie odbyła się promocja książki o Podkarpaciu p. Kornelii Golombek pracownika naukowego uczeni z Düsseldorfu, której byłem uczestnikiem. Europejska promocja Krzywczy stała się faktem. Publikacja w języku niemieckim przeznaczona jest na rynek krajów niemieckojęzycznych. Prawie 10 stron Portretu Podkarpacia poświęconych jest Krzywczy, a ściśle mówiąc jest to portret odciśnięty ze wspomnień i doświadczeń życiowych panów: Józefa Wanata, Michała Trawnickiego i Stanisława Sapy. W ramach promocji książki ich portrety będą wyświetlane na reklamach na stacji metra w Düsseldorfie. Nasi panowie znaleźli się w zacnym towarzystwie obok m.in. Krystyny Prońko, która uczestnikom promocji zaśpiewała swoją piosenkę Deszcz w Cisnej. Na końec dodam, że po części ten sukces może zapisać na swoje konto nasz portal, który był inspiracą do tego by pani Kornelia przyjechała do Krzywczy. Poniżej na zdjęciach: zdj. 1. folder ze zdjęciem publikacji, zdj.2 - Kornelia Golombek w UG Krzywcza w 2015 r.

alt

alt

6 stycznia 2015 r. krzywiecka cerkiew ożyła obecnością kilkudziesięciu osób, które zwiedziły świątynie między godz. 13, a 15. Wykonano kilkaset zdjęć, a na spotkaniu w Świetlicy z p. wójtem Wacławem Pawłowskim było kilka osób. Dyskutowano o przyszłości cerkwi możliwościach jej zagospodarowania oraz ustalono następne spotkanie z zaproszonymi gośćmi przede wszystkim Konserwatorem Zabytków. Pokłosiem tego spotkania był artykuł w Życiu Podkarpackim.

alt

alt

alt

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.