^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

046033
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
246
606
2618
37736
15234
22978
46033

Your IP: 54.172.40.93
2018-12-19 03:17

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Zakaz wiecu

Poniżej przytaczam tekst z Kuriera Lwowskiego w wersji nieco poprawionej językowo z dnia 7 maja 1896 r. pt. Jeszcze jeden zakaz wiecu. Jak informuje gazeta w Ruszelczycach u gospodarza nazwiskiem Lotte miało odbyć się spotkanie z posłem na Sejm Krajowy Stefanem Nowakowskim. Do spotkania nie doszło zapewne z powodów politycznych. Ale oddajmy głos autorowi, który niestety nie podpisał się pod swoim bulwersującym tekstem. A swoją drogą ciekawe, czy dziś znalazłby się w Ruszelczycach taki gospodarz, który by pomieścił na swoim podwórku 5 000 ludzi?

Piotr Haszczyn [styczeń 2016]

 

Do galerii praktyk z zabranianiem wieców i zgromadzeń ludowych przybył nowy, a jaskrawy obrazek w zajściach, których widownia była wieś Krzywcza w niedzielę 3 maja 1896 r. Na dzień wymieniony na godzinę 12 zwołano do Ruszelczyc zgromadzenie włościan ruskich, na którym poseł Nowakowski miał złożyć sprawozdanie ze swojej działalności w Sejmie. O zamierzonym zgromadzeniu zawiadomiono starostę Goreckiego, a mimo, iż ten miał dosyć czasu do decyzji, dopiero w dzień wiecu przybywających kazał zatrzymywać o wieś przedtem to jest w Krzywczy, zakazując zgromadzenia z powodu, iż zwoływały je "żywioły zagrażające porządkowi publicznemu i chcące zniszczyć obecny ustrój społeczny".

Przez całe przedpołudnie ksiądz z kazalnicy i w rozmowach piorunował na wiecowników, przepowiadał straszne rzeczy, że się "krew ludzka poleje", że przybędą do wsi "wilki w owczej skórze", stworzenia, których "zabić nie grzech". Mimo tych wysoce "chrześcijańskich" i bardzo odpowiadających ideom "ładu społecznego" i "wzajemnej miłości warstw", nauk, włościan zebrało się do 5 000. Można sobie wyobrazić rozgoryczenie tych, co się wlekli na miejsce z dalekich okolic, kiedy nagle zastąpili im drogę żandarmi, zbrojni w karabiny i inne argumenty, kazali im się wracać. Żandarmów ściągnięto na tę uroczystość z trzech posterunków: z Krasiczyna, Dubiecka i Krzywczy, a niespodziewanie przybyła im energiczna pomoc w osobie pana "poczmajstra" Lisowicza, który idąc za popędami swej widocznie głęboko policyjnej duszy, chociaż był tylko "wolontariuszem" w biciu i rozpędzaniu przewyższał nawet żandarmów. Taka "obywatelska" gorliwość musiała dobrze usposobić p. poczmajstra i wobec tego można, by darować, gdyby listy, zwłaszcza dotyczące spraw politycznych niedochodziły, a numery gazetek ludowych pokutowały niedoręczone tygodniami w biurze pocztowym [powyższe zdanie w formie oryginalnej, zapewne autor był początkującym fachu lub w drukarni cos się pomieszało]. Rozgoryczenie ludu byłoby doprowadziło wobec takich Lisowczyków do poważnych zamieszek, jednak przybyłemu ze Lwowa na wiec posłowi Nowakowskiemu udało się utrzymać w karbach rozdrażnienie tłumu. Żandarmi aresztowali Lottego, gospodarze, u którego zgromadzenie miało się odbyć. Musi ta osobistość być komuś gorzką solą w oku, bo już podobno poprzedniego dnia miał wizytę żandarmów, którzy zamknąwszy się z jego żoną w osobnej izbie nagabywali ją energicznie, jak można było wnioskować z jej krzyków.

O zakazie wiecu i o zajściach zawiadomiono posła Pernerstorfera, a nasi patentowi reprezentacji narodu będą mieli zapewne sposobność do nowego rozdzierania szat i rozpaczania nad tym, jak sprawy krajowe traktuje się na "obcym gruncie".

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.