^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

046030
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
243
606
2615
37736
15231
22978
46030

Your IP: 54.172.40.93
2018-12-19 03:17

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Zbigniew Bednarczyk

altRozmowy powodują, że ilość wiedzy się zwiększa. Nieznane wątki historyczne zostają uzupełniane i poszerzone. Tak stało się 1 XI 2012 kiedy to biorąc udział w kweście na odbudowę nagrobków przemyskich cmentarzy poznałem Zbigniewa Bednarczyka [foto obok]. Nie myślałem, że on też ma tak bliskie związki z ziemią krzywiecką, jak opisani w artykule Nasi fajkarze właściciele firmy fajczarskiej B&B. Niewątpliwe dla każdego człowieka ważne jest miejsce urodzin, a Zbyszek urodził się w Ruszelczycach, w tej samej izbie porodowej, w której i ja przyszedłem na świat, a w której dziś jest ośrodek harcerski. Później przez kilka lat mieszkał w Woli Krzywieckiej skąd jego rodzice wyprowadzili się do Ostrowa pod Przemyślem. Tu dorasta, prowadzi pracownię rzeźbiarską , w 1991 zawiązuje spółkę z Kazimierzem Rogiem Mistrzem fajkarstwa, pod nazwą Bróg.  Niedługo potem w Pracowni zostaje zatrudniony brat Mariusz i kuzyn Artur. Po przejściu Pana Kazimierza na emeryturę prowadzi firmę samodzielnie pod nazwą Mr. Bróg. W 1995 r. Mariusz i Artur, zaczynają samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą, jako B&B.

Przez lata firma Mr. Bróg istniała w domu rodzinnym po lewej stronie drogi dojeżdżając do Przemyśla. Pamiętam dużą rzeźbę chyba niedźwiedzia i napis Mr. Bróg. Wielokrotnie myślałem, jak fajnie, by było zobaczyć, jak to powstają te fajki. Od kilkunastu lat zakład został przeniesiony bliżej centrum Ostrowa. Tym razem przy drodze wiodącej do siedziby firmy absorbuje widok potężnej fajki. No i mogłem wreszcie zobaczyć, jak powstają fajki w firmie Mr. Bróg. Z drogi szary budynek zakładu nie robi większego wrażenia, ale gdy wchodzi się w jego obejście widać, że tu dziej się coś niezwykłego. Kilka rzeźb, dużych rozmiarów fajka, a wewnątrz nowocześnie urządzone pomieszczenia wypełnione licznymi stanowiskami pracy, zapach drewna i farb. Ale największe wrażenia robi piętro, gdzie jest biuro, przestrzenie , wypełnione jedną z największych w Polsce kolekcją fajek, obrazów i opasłych kronik pełnych wydarzeń z funkcjonowania firmy, działań promocyjnych, kulturalnych i charytatywnych.

Sam Zbyszek to postać niezwykła, gdy się z nim rozmawia czuje się dobrą energię. To także artysta pełną gębą, świadczy o tym nie tylko strój, ale i dorobek. Oprócz wyrobu fajek, z których pewne serie, czy pojedyncze egzemplarze to prawdziwe dzieła sztuki zajmuje się rzeźbiarstwem, szczególnie tym monumentalnym oraz malarstwem. Ale to tylko ta część zawodowa. Mógłby na tym poprzestać, ale głęboko angażuje się w promocję Przemyśla na całym świecie. Sztandarowa impreza jaką jest Święto Fajki, to jego pomysł. Jest także prezydentem Przemyskiego Klubu Fajki. Angażuje się też w pracę w różnych Stowarzyszeń przemyskich. Na osobne podkreślenie zasługuje wspieranie akcji charytatywnych, na które corocznie firma przekazuje środki finansowe do różnych instytucji i realizację szlachetnych przedsięwzięć. Od 13 lat odbywa się również Fajowe Święto Bróg, na którym spotyka się z rodzinami pracowników i zaprasza gości, przyjaciół wszystkiego, co Brogowe. Wspiera również imprezy organizowane sportowe i kulturalne w Ostrowie. Ciągle ma nowe pomysły i przede wszystkim ma wizję, co jest jeszcze do zrobienia.

Warto więc rozmawiać i spotykać się, gdyż bez tego nie byłoby na naszej stronie jeszcze jednego piękne kamyczka, który od dziś zdobi krzywiecką stronę internetową. I jeszcze jedna konkluzja - bardzo istotny wkład w obecną pozycję Polskiego Fajczarstwa ma Ziemia Krzywiecka, która dała życie, a co było później to ciągle trwająca historia.

Piotr Haszczyn

Obszerne informacje o funkcjonowaniu firmy i o pięknym zawodzie fajkarza na stornie internetowej http://www.mrbrog.com.pl

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.