Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

W 2006 r. będąc dyrektorem Szkoły Podstawowej w Babicach wpadłem na pomysł budowy Ścieżki dydaktyczo-przyrodnicznej Na Capa. Inspiracją do jej utworzenia była publikacja z roku 1909, o szczególnych walorach obszaru od tzw. Starej drogi w kierunki na górujący nad Babicami od strony północnej szczyt Na Capa. Również zainspirowałem się podobną inwestycja w Ostrowie. Pomyślałem, że będzie to bardzo dobra pomocy dydaktyczna do nauki przedmiotów przyrodniczych w Babickiej szkole, tym bardziej, że koło niej miała powstać zadaszona wiata tzw. zielona klasa, która mogła być również wykorzystywana do innych celów dydaktycznych. [ Na zdjęciu Barbara Królak, Piotr Haszczyn, Zdzisław Król podczas inwentaryzacji przyrodniczej].

Złożyłem odpowiedni wniosek do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie i otrzymałem dotacje na ten cel w wysokości 20 tyś. zł. Niestety nie mogłem sam realizować to przedsięwzięcie i ostatecznie jego realizację przejął Urząd Gminy w Krzywczy. Pozyskałem na sesji Rady Gminy przychylność radnych dla tej inwestycji. Szczególnie wspierał mnie w tym p. Zdzisław Król ówczesny Radny. Projekt ścieżki wykonał p. Bogusław Rewacki. Pomoc merytoryczną w przygotowaniu ścieżki udzieli mi p. Barbara Królak i p. Przemysław Kunysz z Parków Krajobrazowych Pogórza Przemyskiego. Szczególnie wiele pracy w treść merytoryczną ścieżki poświęciła p. Barbara, która była również redaktorem przewodnika. Przygotowano również pokaźne archiwum fotograficzne. Urząd Gminy do realizacji przedsięwzięcia wyznaczył p. Bogusława Czecha, który przygotował dokumentację ścieżki i wszelkie pozwolenia. Wydawało się, że wszystko idzie w dobrym kierunku więc nie interesowałem się postępami w pracach. Na koniec okazało się, że zgodnie z przepisami UG w Krzywczy ogłosił dwa przetargi na wybudowanie ścieżki, do której nikt się nie zgłosił i bez porozumienia ze mną zrezygnował z realizacji inwestycji odsyłając dotację do WFOŚ. Tak została zmarnowana energia i praca wielu ludzi. Poniżej w pliku na pamiątka tego dzieła Przewodnik Ścieżki Na Capa, który nie został wydany.

Niewątpliwym walorem przewodnika, oprócz pięknych opisów p. Barbary Królak, są zdjęcia miejsc sprzed 14 lat, które dziś wprawdzie istnieją, ale w innej formie. Większość plenerów jest dziś zarośnięta połaciami lasu i krzaków, nie istnieją już również i lipy koło kościoła i kapliczki.

Przewodnik Ścieżki Na Capa Kliknij

Piotr Haszczyn [wrzesień 2020]

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

 

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.