Pierwsze kartki pocztowe zaczęły funkcjonować w obiegu w połowie XIX w. Ale bardziej intensywny jej rozwój w Polsce to początek XX w. Wiele miejscowości ma swoje pocztówki z tego okresu i są one dziś poszukiwane przez kolekcjonerów. Ma też Krzywcza swoje widokówki. Jak na razie z okresu sprzed II wojny światowej znalazłem 3. Nie wiadomo czy jest ich więcej być może gdzieś kiedyś odnajdzie się następna kartka pocztowa przedstawiająca widok Krzywczy sprzed lat.
Moim staraniem zostały wydrukowane, reprinty trzech pocztówek z lata 1914-15 przedstawiające krzywieckie świątynie. Wydana została również pocztówka okolicznościowa z tytułu wykonania muralu Trzy Kultury. Historia ich wydania nie do końca jest znana, ale jest kilka informacji, które można z nich wyczytać.
Pocztówka pierzei wschodniej Krzywczy. Została wydana nakładem E. Kreplla w Krzywczy, trudno powiedzieć kim był wydawca, najprawdopodobniej bogatym krzywieckim Żydem, który wpadł na pomysł wydania tej kartki i zapewne ją sfinansował, być może później sprzedawał. Zdjęcie do niej wykonał F. Imber z Jarosławia. Pocztówka przedstawia nieistniejące dziś zabudowania wschodniej [tak dokładnie to północno-wschodniej], pierzei rynku. Po prawej stronie znajduje się synagoga, w lewym rogu widać dworska oranżerię jeszcze sprzed przebudowy, na tle zabudowań i studni z żurawiem stoi grupka Żydów. Kartka została wydana w 1914 r. Reprinty zostały wykonane w wersji oryginalnej czyli czarno-białej i wersji koloryzowanej współcześnie.
Druga pocztówka przedstawia Krzywiecką Cerkiew lśniąca jeszcze nowością tu też możemy w lewym rogu dostrzec kilka osób zapewne miejscowych Rusinów. Wydana również nakładem E. Kreplla w Krzywczy. Zdjęcie do niej wykonał F. Luber z Jarosławia. Z informacji z internetu wynika, że została wydana również w roku 1914.
Trzecia pocztówka przedstawia Kościół Parafialny w Krzywczy. I tu ciekawostka. Ks. Władysław Solecki widząc szybkość i rozmach z jakim wybudowali cerkwie wyznawcy tego obrządku, u progu swojej posługi w Krzywczy zapragnął nowy kościół. Zaczął na ten cel zbierać pieniądze. Jako cegiełkę na jego budowę wydano pocztówkę, którą sprzedawano, by zasilić fundusz budowy nowego kościoła.
Fundusz ten 26 IV 1916 r. miał na ów cel obligacje pożyczki wojennej austriackiej na sumę 10 275 koron. Obligacje te zamieniono na długoterminową książeczkę oszczędnościową. Prawdopodobnie w okresie I wojny światowej cała ta suma przepadła i nowego kościoła nie wybudowano. Ale pozostała pocztówka, która przedstawia kościół sprzed wymiany dachu w 1925 r. kiedy to wybudowano większą, bardzie strzelista sygnaturkę. Po stronie lewej znajduje się prawie nowiutka dzwonnica, rozbudowana w roku 1908. Z informacji z internetu wynika, że została ona wydana w 1915 r.
Wydana została również pocztówka przedstawiająca mural Trzy Kultury, który został namalowany w dniach 16-29 lipca 2022 r. na budynku obecnej apteki, a przed wojną należącym do rabina Dawida Uhriego. Jest to kartka upamiętniając to wydarzenie.
Wykonali go bezpłatnie artyści z grypy TE7EM: Hanna Michalska-Baran (Warszawa), Zbigniew Knapczyk (Kraków), Bożena i Wiesław Skibińscy (Przemyśl) oraz Jerzy Cepiński i Mariusz Kościuk z Przemyśla za co im serdecznie dziękuję.
Podziękowania również dla właścicieli budynku państwa Barbary i Stanisława Hyżych za możliwość wykonania muralu na ich budynku i panu Maciejowi Barszczewskiem za ufundowanie farb.
Wydanie reprintów przedwojennych kartek Krzywczy niech będzie przypomnieniem wyglądu świątyń i dobrych stosunków wyznaniowych w miejscowości.
Za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia bardzo serdecznie dziękuję Zbigniewowi Knapczykowi z Krakowa.
Kartki można nabyć pojedynczo lub w komplecie w sprzedaży stacjonarnej w Galerii Krzywcza 97 [Etno Izba, budynek Świetlicy w Krzywczy]. Można zamawiać również internetowo na adres
Piotr Haszczyn [październik 2022]
Zapraszamy na blog - http://krzywcza.blogspot.com/