Takie wydarzenie w historii Krzywczy należy do rzadkości, a jednak się zdarzało. Niewiele wiemy o pierwszych znanych właścicielach Krzywczy Dziersławach, którzy pod koniec XIV w. weszli w posiadanie ziem od Przemyśla do Krzywczy. Prawdopodobnie otrzymali je od króla za zasługi dla królestwa, a być może kupli. Po kilku latach badań i poszukiwań udało mi się ustalić, że właścicielem Krzywczy był Szymon Dziersław wraz z żoną Małgorzatą. Ale właśnie natrafiłem na książkę Przemyśl i okolice ks.Wojciecha z Zaleszczan [Michny], wydanej w Nowym Sączu w 1872 r. w której wspomina o Dziersławie z Krzywczy w nietypowej sytuacji. Na stornie 28 czytamy: (...) Warneńczyk był jeszcze chłopięciem [miał 10 lat], kiedy został koronowany. Na ceremonię konoracyi w Krakowie był starosta przemyski p.Kmita, był bis. Łubieński z Przemyśla, oraz deputacya z ziemi przemyskiej, jak n.p. Dziersławy z Krzywczy, Sprowy z Żurawicy, Spytkowie z Jarosławia i Przeworska i inni (…).
Sytuacja niebywała, która rzuca cień na pozycję Szymona Dziersława, który był na ceremonii koronacji Władysława III Warneńczyka na króla Polski. Odbyła się w katedrze wawelskiej 25 lipca 1434 roku. Kilka lat później Dziersław zmarł.
Życie jest pełne niespodzianek i trzeba doceniać każdy nawet najmniejszy okruch, który rozszerza wiedzę historyczną o pierwszych znanych z nazwiska właścicieli Krzywczy.
Piotr Haszczyn [luty 2022]
Zapraszamy na blog - http://krzywcza.blogspot.com/