4 IX 2024 r. w rzeszowskim Hotelu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala statuetka i dyplomów dla zwycięzców w wojewódzkim konkursie Osobowość Rok 2023. Miło mi poinformować, że głosami czytelników Nowin otrzymałem tę nagrodę. Za docenienie mojej 30 letniej pracy w propagowanie historii i Trzech Krzywieckich Kultur serdecznie dziękuję. Dziękuję również za miłą pogawędkę z p. redaktor Urszulą naszą krajanką ze Średniej.
5 VIII 2024 r. byłem gościem audycji na żywo w Radio 357 z opowieścią o trzech krzywieckich kulturach. Audycja emitowana ze studia w Rzeszowie była dostępna zarówno z Polski, jak i zza granicy. To kolejny mój wkład w promocję Krzywczy w przestrzeni ogólnopolskiej. Dziękuję również Grażyna Bochenek, autorce cyklu audycji pt. Plac na rozdrożu za zaproszenie.
Audycja jest dostępna do odsłuchu jako podcast, po rejestracji i dokonanie darowizny na rzecz radia [Zastania patronem]: https://radio357.pl/podcasty/audycje/plac-na-rozdrozu/
2 lipca 2024 to Yortiat czyli rocznica śmierci rabina Davida Shiffa, który spoczywa w krzywieckim ohelu. Chasydzi wierzą, że cadyk w rocznicę swojej śmierci zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby o zdrowie, pomyślność dla dzieci lub sukcesy w pracy. Zapraszam do odwiedzenia krzywieckiego cmentarza żydowskiego w tym dniu w godzinach od 15 do 18. Będzie możliwość zwiedzenia cmentarza i niedawno odbudowanego ohelu. Było trzy osoby.
Po raz drugi jestem nominowany do tytułu Osobowości roku. Dziękuję za uznanie. https://nowiny24.pl/osobowosc-roku-2023/pl/2005025/pg/42553
Przed Urzędem Gminy w Krzywczy została zamontowana ławeczka Jana Zachariasiewicza. Przedsięwzięcie zrealizowano ramach programu „Moja Mała Ojczyzna”, a grantobiorcą była Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywczy, zaś koordynatorami projektu: Agata Wiśniowska i Robert Sobol. Na ławeczce można odsłuchać życiorys pisarza mojego autorstwa oraz wiersze Zachariasiewicza w wykonaniu uczniów Szkół Podstawowych z Gminy Krzywcza również dzięki mojej żmudnej pracy w zebranie wierszy poety i wydanie ich w formie e-booku. Ławeczka ma panel fotowoltaiczny dzięki czemu jest w nocy podświetlona i można naładować telefon. Obok są również stojaki na rowery. Nowoczesna ławeczka kontrastuje z pamiątkowym kamieniem z tabliczką z tworzywa sztucznego upamiętniającą postać Jana Zachariasiewicza. W czerwcu 2024 r. prawdopodobnie odbyło się też oficjalne otwarcie, ale pewności nie mam.
12 maja 2024 r. wraz z grupą podkarpacką Sieci forum Dialogu odwiedziłem z Dębicę, której żydowskie dziedzictwo oraz miejsca pamięci – w tym cmentarz oraz mogiłę w Lesie Wolica – przedstawił Ireneusz Socha.
27 kwietnia 2024 organizowałem spacer historyczny po Krzywczy i okolicy członków Forum Dialogu grupa podkarpacka. Dziękuję za wspólna kąpiel w przeszłości w wiosennych okolicznościach przyrody.
1 kwietnia 2024 r. odwiedziło Krzywczę dwie grupy Chasydów z USA, by modlić się w odbudowanym ohelu [kaplicy cmentarnej] przy grobach rabinów Dawida Schiffa i Abrahama Gallera. Byli to potomkowie rabina Schiffa, którzy w dużej części sfinansowali odbudowę ohelu: rodzina Fried i Wieder. Oprócz modlitwy goście zapalili znicze i złożyli przy grobach cadyków kartki zwane kwitełami z prośbami o zdrowie, pomyślność dla dzieci lub sukcesy w pracy.
W marcu na ścianie krzywieckiego ohelu [cmentarz żydowski], zamontowano pamiątkową tablicę w języku hebrajskim. Tłumaczenie na język polski.
Ohel świętego Rabina
Rabin David z Krzywczy
Czy jego błogosławiona pamięć będzie nas chronić?
Budowa [Fundator] Chaima Arye
Nazwany na cześć wnuka
R'Chaim Arye Weider Błogosławionej Pamięci
Syn rabina Nyíregyházy (Węgry) Błogosławionej Pamięci
25 stycznia 2024 r. na odnowionym cmentarzu żydowskim w Krzywczy przy tablicy upamiętniającej masowe mordy Niemców na Żydach odbyło się spotkanie z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W uroczystości wzięła udział młodzież z ZS w Krzywczy im. 11 Karpackiej Dywizji Piechoty pod opieką nauczycieli i pani dyrektor Elżbiety Urban oraz nielicznie mieszkańcy. Krótko przywołałem historię mordów na Żydach podczas II wojny światowej oraz odczytałem listę osób, która wtedy poniosła śmierć. Następnie uczniowie położyli kamyki pamięci na obelisku i macewach na całym cmentarzu. Młodzież wysłuchała również historię cmentarza oraz etapy jego rewitalizacji. Bardzo dziękuję pani dyrektor i nauczycielom za zaangażowanie w upamiętnienie tej rocznicy, a młodzieży za godny w niej udział.