Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

altKs. Iwan [Jan] Kic urodził się w Krzywczy 9 października 1898 r. Był synem Filipa i Aquilinae z d. Rakoczy, którzy urodzili się w Krzywczy w połowie XIX w. i mieszali do śmierci. Szkolę podstawa ukończył w Krzywczy, następnie skończył Gimnazjum w Przemyślu. Brał udział w działaniach wojennych I wojny światowej. Po wojnie uczył się we lwowskim i przemyskim seminarium greckokatolickim. Po ukończeniu seminarium został wyświęcony na księdza w 1925 r. W tym też roku ożenił się z Olgą, Eugenią Demianczyk córką parocha ze Skopowa ks. Jana Demianczyka. Mieli pięcioro dzieci: Lidię – Elżbietę, Zofię Aleksandrę, Anatola – Adama i Igora – Stefana [piąte dziecko, synek, zmarł w wieku niemowlęcym].

Po święceniach kapłańskich pracował w Powniatyczach [obecnie Polska], Rozsochach [obecnie Ukraina] i  Wyszatyczach skąd w okresie powojennym uciekał na Ukrainę, gdzie sprawował posługę kapłańską w Samborze i Lwowie. Zmarł w 1980 r. i został pochowany na cmentarzu w Samborze.

Jego żona Olga Kic i starsza córka Lidia-Elżbieta Choma [która była nauczycielką języka angielskiego] umarły w 1981 r.

Pozostałe dzieci Zofia-Aleksandra Łazurkewycz [była lekarzem-pediatrą obecnie na emeryturze],  Anatol-Adam Kic [inżynier techniki pomiarowej, profesor nauk, obecnie na emeryturze], Igor-Stefan Kic [inżynier techniki pomiarowej, obecnie na emeryturze] z rodzinami mieszkają we Lwowie.

 

Piotr Haszczyn

 

Za przekazane informacje i zdjęcie serdecznie dziękuję p. Marcie Kic ze Lwowa wnuczce ks.Iwana [Jana] Kica.

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.