Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Należy przypomnieć w tym dniu o losie krzywieckich Żydów w czasie II wojnyn światowej. Większość z ok. 250 obywateli przedwojennej krzywczy pochodzenia żydowskiech zginęła. Około 20 zostało rozstrzelanych w Krzywczy. Duża część zginęła w Gettcie w Przemyślu. Moishe [Mojżesz] Weiss i jego żona Chana zginęli w Auschwitz w 1943 r. Losy jednak większości z nich nie są jednak znane. Mała część uratowana z holokaustu mieszkała rozsiana po całym świecie. W większości żyją już ich potomkowie, którzy czasami zaglądają do Krzywczy. Poniżej na świadectwo tego, jedyna zachowana w Krzywczy Gwiazda Dawida.

alt

25 stycznia 2024 r. na odnowionym cmentarzu żydowskim w Krzywczy przy tablicy upamiętniającej masowe mordy Niemców na Żydach odbyło się spotkanie z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W uroczystości wzięła udział młodzież z ZS w Krzywczy im. 11 Karpackiej Dywizji Piechoty pod opieką nauczycieli i pani dyrektor Elżbiety Urban oraz nielicznie mieszkańcy. Krótko przywołałem historię mordów na Żydach podczas II wojny światowej oraz odczytałem listę osób, która wtedy poniosła śmierć. Następnie uczniowie położyli kamyki pamięci na obelisku i macewach na całym cmentarzu. Młodzież wysłuchała również historię cmentarza oraz etapy jego rewitalizacji. Bardzo dziękuję pani dyrektor i nauczycielom za zaangażowanie w upamiętnienie tej rocznicy, a młodzieży za godny w niej udział.

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.