Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

altBiografia, która może służyć jako podręcznik historii II wojny światowej. Praca na kresach Rzeczpospolitej rzuciła go w wir wielkiej historii: zajęcie Sowietów polskich ziem na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow, wręcz cudowne ocalanie z obozu starobielskiego, który na zawsze będzie związane z mordem katyńskim, udręka i uciemiężenie Sybiru, wreszcie 2 Korpus Polski z Monte Casino i innymi bitwami okrywającymi chwałą polskiego żołnierza, wreszcie rozczarowanie i gorycz po ustaleniach mocarstw po wojnie i lęk przed powrotem do kraju.

 

Wojciech Sawicki (senior) – urodzony w Mostach Wielkich 10 lub 23 IV 1900 r. Po ukończeniu gimnazjum [prawdopodobnie po szkole policyjnej] wstąpił do Policji Państwowej [Zdjęcie w mundurze Posterunkowego], gdzie po przez szczeble zawodowe doszedł do stopnia Starszego Posterunkowego. Żeni się ze Stefanią Petrow ok. 1927 r. Z tego związku urodził się syn Eugeniusz ur. 1928 r. oraz córka Irena ur. w 1931 r. W okresie przedwojennym mieszkał z rodziną w Drohomyślu, tam też pracował. [Zdjęcie rodziny Sawickich poniżej]

alt

 

altAresztowany przez NKWD 17 VII 1940 r. Przewieziony do obozu w Starobielsku 5 XII 1940 r., a następnie wywieziony na Sybir, gdzie ciężko pracował. W okresie tworzenia się tzw. Armii Andersa wstąpił do 2 Korpusu Polskiego, został przydzielony do 2 Plutonu Psów Policyjnych, gdzie pełnił służbę wojskową w randze plutonowego. Brał udział w walkach we Włoszech w bitwie o Monte Cassino oraz w walkach o Ankonę i Bolonię. [Zdjęcie obok w mundurze 2 Korpusu].

Po wojnie początkowo przebywał we Włoszech, a po demobilizacji 2 Korpusu od 19 X 1946 wraz z innymi żołnierzami został przetransportowany do Anglii. Do 26 VII 1948 r. przebywa  w Withley Camp, a następnie do 1949 r. w okolicach Honey Lane, do 1950 w Holyfild Lane, do 1958 r. w Corby w hrabstwie Northamptonshire. Od roku 1960 mieszkał w Ettering. 14 IV 1948 przeniesiony do rezerwy. W okresie, gdy przebywał w Anglii nie podejmował dodatkowych prac oprócz tych, które były mu przydzielone przez dowództwo obozów, gdzie przybywali polscy żołnierze. Wrócił do Polski w 1962 r. i zamieszkał w Krzywczy, gdzie przybywała jego żona oraz dzieci. Zmarł 3 V 1970 r. i został pochowany na krzywieckim cmentarzu.

 

Odznaczony medalami: Polska Swemu Obrońcy, Medalem Wojska, Odznaką Pamiątkową 2 Korpusu, brytyjskim odznaczeniami: War Medal 1939 – 1945, The 1939 – 1945 Star, Italy Star, Defence Medal.

alt

 

Piotr Haszczyn

 

Za pomoc przy pisaniu niniejszego biogramu dziękuję p. Marcie Kilon z d. Sawickiej

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.