Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

altOLGA ARDAN urodziła się we Lwowie 30.01.1914 [na zdjęciu obok ok. 1970 r.]. Tam też chodziła do szkoły powszechnej, gimnazjum, a latach 1937—41 studiowała w Instytucie Sztuk Pięknych. Po wojnie przeprowadziła się do Krakowa, gdzie prawdopodobnie była wykładowcą na Akademii Sztuk Pięknych w latach 1945—49. Następnie przenosi się do Warszawy, gdzie prawdopodobnie pracowała na tamtejszej ASP w latach 1949—51. Tyle informacji znalazłem na temat pani Olgi Ardan, która w latach między rokiem 1970 a 80 przez kilka lat urządzała sobie plenery w Krzywczy. Mieszkała m. in. u p. Sobolów, Kuźbidów i Szymańskich na Woli Krzywieckiej. Dobrze pamiętam ją jako kobietę w sile wieku, jak stoi przed rozłożonymi sztalugami i maluje pejzaż Krzywczy z cerkwią w centrum. Stała tuż przy bramce do szkoły podstawowej w cieniu pochyłej potężnej lipy, która kiedyś tam rosła. W koło gromadziła się gromadka dzieci, która obserwowała, jak powstaje obraz. Być może ta postać nie zostałaby uchroniona od zapomnienia, gdybym przypadkowo nie natrafił na jej obrazy, które pozostawiała w Krzywczy. Z mojej wiedzy na naszym terenie jest ich kilka. Są to przede wszystkim altpejzaże, ale malowała również portrety i widoki konkretnych obiektów. W tym też czasie z plonu krzywieckiego pleneru odbyła się wystawa w Przemyślu. Z pewnością jej prace znajdują się w wielu miejscach, ale trudno będzie dotrzeć do jej pracy twórczej z tego okresu.

Do Krzywczy przyjeżdżały również jej koleżanki. Ewa Gylizak [względnie Gylizek] tak pisze w roku 2003 do p. Kuźbidów: Ze wzruszeniem wspominam pobyt u Państwa w Krzywczy w sierpniu b.r. Chyba ostatni raz w moim życiu. Przesyłam fotografię obrazu, który namalowałam w 1970 r. gdy mieszkałam u Państwa.

alt

Dlatego zawsze pamiętam Was oraz moją przyjaciółkę Olgę, która tak wcześnie odeszła (...)

 O jej dalszych losach nie mam informacji. Zmarła 30.12.1986.

 

 

Piotr Haszczyn

Na ilustracjach obraz z roku 1971 - Cerkiew w Chyrzynce oraz Żniwa przed domem p. Kuźbidów.

Życie dopełniło biogram Olgi Ardan.  w 2013 r. sptkałem p. Janinę Wals, która napisała artykuł pt. Moje wspomnienie o Oldze Ardan.

Zapraszamy na blog  - www.krzywcza.blogspot.com

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.