Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Na terenie parafii Krzywcza znajduje się duża liczba kapliczek. Każda z nich ma swoją historię. Zostały postawione przez ludzi, którzy swoje życie tak zwyczajnie w codzienności wiązali z wiarą. Są w parafii kapliczki, które zostały zbudowane jako dowód wdzięczności – za otrzymane łaski, są również takie, które upamiętniają ważne wydarzenia w dziejach wspólnoty parafialnej. Tak więc duża liczba kapliczek została zbudowana w roku 1936, jako pamiątka odbywającego się w diecezji przemyskiej Kongresu Eucharystycznego. W nich znajduje się obraz Serca Pana Jezusa. Widać, że dość często są zmieniane kwiaty lub zdobią je kwiaty sztuczne, nieraz nawet są wieczorami oświetlone.

 

Kapliczka na Babiej Rzece

Kapliczka została wybudowana przy „Starej drodze” z inicjatywy rodziny Góralów, jak się wydaje około 1860r. Następnie przez wiele lat opiekował się zięć p. Górala, a później jego córka. W latach 70 – tych odremontowano kapliczkę i pokryto blachą. Przez wiele lat pełniła ona funkcję pielgrzymkową. Podczas pielgrzymki na Kalwarię Pacławską, pielgrzymi zatrzymywali się przy tej kapliczce na krótką modlitwę. Obecnie na pielgrzymki nie chodzi się tą drogą. Niewiele osób młodego pokolenia nie wie, że jest taka kapliczka.

{gallery}stories/przydrozne_kapliczki_krzywcza/kapliczka_na_babiej_rzece{/gallery}

 

Kapliczka koło p. Kasprowicza

Kapliczkę wybudował ok. 1880r. Andrzej Kasprowicz, który z zawodu był murarzem. Żona p. Andrzeja ciężko zachorowała  i jako wotum za jej wyzdrowienie mąż postanowił wybudować kapliczkę, w której znajduje się figura Matki Boskiej depczącej głowę węża. Kilkanaście lat temu kapliczka ta znajdowała się już w podupadłym stanie i wtedy jednej z parafianek, która w tym okresie była ciężko chora, przyśniła się Matka Boża, która zapytała się jej bezpośrednio i „Czy Ty już przy tej kapliczce nic nie będziesz robić?" Po powrocie do zdrowia gruntownie wyremontowała ona kapliczkę. Dziś znajduje się w dość dobrym stanie. Zależnie od pory roku znajduje się w niej inne oświetlenie.

{gallery}stories/przydrozne_kapliczki_krzywcza/kapliczka_kolo_pana_kasprowicza{/gallery}

 

Kapliczka Koło cmentarza w Krzywczy

Członkowie gromady Krzywcza postanowili poświęcić Krzywczę Najświętszemu Sercu Jezusowemu i na pamiątkę kongresu Eucharystycznego postawili maleńką, przydrożną kapliczkę, w której mieści się obraz Serca Pana Jezusa. Kapliczka budowana z cegły, pokryta blachą, dach zwieńczony krzyżem. Kapliczkę wybudowano w 1936 r. istniał przy tej okazji komitet jej budowy. Do dziś znajduje się w nim oryginalny obraz Serca Pana Jezusa z napisem: „Poświęcenie Gromady Krzywcza Sercu Pana Jezusa 26.06.1936 r.”  Z inicjatywy Jana Bukowskiego prezesa OSP Krzywcza i pod jego kierunkiem kapliczkę wyremontowano w 2008 r. Otynkowano, nałożono warstwe tynku żywicznego, zmieniono blache na dachu. Koszt remontu pokryła Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywczy.

{gallery}stories/przydrozne_kapliczki_krzywcza/kapliczka_kolo_cmentarza{/gallery}

 

Tekst: Piotr Haszczyn

Foto: Piotr Haszczyn i Rafał Włodek

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.