Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

alt Od wielu lat wśród dzieci wybucha moda na pamiętniki. Będąc nauczycielem, co kilka lat obserwuję bum na wpisy do pamiętników wśród kolegów i nauczycieli, później wszystko przycicha, by po paru latach znów było to modne. Wiele  takich pamiętników pewnie leży, gdzieś w zakamarkach domów. Ale ten artykuł dotyczy niezwykłego pamiętnika, bo z Syberii. Może słowo pamiętnik to za dużo, raczej pamiętniczek wielkości 10x5 cm oprawiony w angielska gazetę był własnością Eugeniusza Sawickiego [na zdjęciu obok *1927 + 1993], który z całą rodziną trafił na zsyłkę. [Szczegóły opisane w artykule Karaluch w uchu]. W rodzinnym archiwum przechowuje go córka Marta, której dziękuję za jego udostępnienie.

Sam pamiętnik powstał w Czeremoszwili blisko Tomska, gdzie w początkach 1943 r. 16 letni Genio trafił wraz z siostrą Ireną do Dom Polskiego Dziecka, w którym przebywał do czerwca 1943. Pamiętniczek powstał w miesiącach zimowych, zrobiony samodzielnie z kilku kartek papieru w linię i obłożony tekturową okładką. W nim zachowało się kilkanaście wzruszających wpisów, które warto przytoczyć ze względu na ich patriotyczny charakter oraz uchronić od zapomnienia ich autorów, których losy nie są znane.

Pamiętniczek w całej okazałości

alt

Wpis Rysika Forkasiewicza

alt

alt

Wpis kolegi W. nazwisko nieczytelne

alt

Wpis L. Juchnowicz

alt

Wpis Oli Wojciechowskiej

alt

Wpis Wery Z.

alt

Wpis Irki Olszańskiej

alt

Wpis C. E.

alt

Piotr Haszczyn [maj 2017]

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.