Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Najważniejszym wydarzeniem historycznym roku 2016 r. dla Krzywczy był referat p. dr Marty Trojanowskiej pt. Śniatyńska Madonna Ormiańska w kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzywczy wygłoszony na sesji naukowej w auli Seminarium Duchownego w Przemyślu pt. Wędrujące Madonny.

12 listopada 2016 r. w obecności najwyższych władz państwowych [marszałek sejmu Marek Kuchciński], wojewódzkich [Marszałek województwa Władysław Ortyl] oraz duchownych [Metropolita  przemyski  Adam Szal, arcybiskup senior Józef Michalik, bp. Stanisław Jamrozek] wygłoszono kilka referatów o obrazach przedstawiających wizerunek Marii, które po II wojnie światowej przywędrowały w dzisiejsze granice Polski. Niewątpliwie było to wydarzenie niezwykłe, gdyż historia krzywieckiej madonny była prezentowana w bardzo zacnym towarzystwie zarówno prelegentów, jak i łaskami słynącymi wizerunków Maryi.

Prelegenci kolejno przedstawili następujące referaty:

  • Ks. prof. dr hab. Józef Wołczański – „Śliczna gwiazda miasta Lwowa”. Łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Łaskawej we lwowskiej Bazylice Metropolitalnej – geneza, kult i burzliwe dzieje.
  • Dr Marta Trojanowska – „Śniatyńska Madonna Ormiańska w kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzywczy”
  • Ks. dr hab. Wacław Siwak – „Koronacja przemyskiej figury Matki Bożej Jackowej w historyczno-teologicznej perspektywie”
  • Ks. dr Henryk Borcz – „Jak Madonna Jackowa dominikanów opuściła – i do Katedry przemyskiej przybyła”
  • Ks. mgr Marek Wojnarowski – „Matka Boża Jackowa z przemyskiej Bazyliki Archikatedralnej – symbolika koron i ikonografia przedstawienia”. 

Dla mieszkańców parafii Krzywczy było to wydarzenie ważne. Wizerunek Matki Bożej Pocieszenia od wielu lat znajduje się w naszym kościele i dodaje mu splendoru. Niewątpliwe jest ważne, by każdy parafianin wiedział o historii tego niezwykłego obrazu. Kilka długich miesięcy pracy poświęciła p. dr Marta Trojanowska, by powstała jego kompleksowa historia na tle wydarzeń historyczny i losów ludzkich.

Pani Marta Trojanowska [na zdjęciu powyżej] rodem z Dubiecka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr historii sztuki (Uniwersytet Warszawski), obecnie pracuje w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej oraz jest wykładowcą na wydziale architektury wnętrz Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Jest pomysłodawczynią i autorką scenariuszy wielu wystaw, w tym stałej ekspozycji ludwisarstwa w Muzeum Dzwonów i Fajek i części ekspozycji wnętrz w Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Jest również autorką wielu referatów wygłaszanych na sesjach muzealników i historyków sztuki; w swoim dorobku ma kilkadziesiąt publikacji z zakresu sztuki i rzemiosła artystycznego. Szczególne miejsce w jej badaniach zajmują wizerunki i obrazy Maryi. Stała się w środowisku przemyskim niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie sztuki obrazów sakralnych. Angażuje się w pracę na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i współpracuje z licznymi przemyskimi instytucjami. Od roku 2007 współpracuję z Martą Trojanowską w różnych projektach i bardzo cenię sobie jej cenne uwagi i przyjaźń.

Wśród słuchaczy wymienionego referatu był również obecny ks. proboszcz Janusz Wilusz z grupą parafin i piszący te słowa. Kilkakrotnie były próby, by go przedstawić również społeczności w Krzywczy, ale nie udało się zrealizować tego projektu.

Dzięki temu, że Radio Fara nagrała referat, powstał film pt. Śniatyńska Madonna Ormiańska w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzywczy.

Artykuł  dr Marty Trojanowskiej [Kliknij na link] pt. Śniatyńska Madonna Ormiańska w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzywczy

Bardzo dziękuję pani Marcie Trojanowskiej za wkład pracy włożony w opracowanie historii już teraz naszej krzywieckiej Madonny.

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Piotr Haszczyn [styczeń 2019]

{youtube}4n1u-hQubvg{/youtube}

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.