Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Jak wyglądała Krzywcza w najdawniejszych czasach trudno dziś jest jednoznacznie stwierdzić. Odtworzenie jej wizerunku sprawia problemy, ponieważ nie zachowały się żadne materiały historyczne na ten temat. Istnieją jednak strzępy różnych informacji, znalezisk archeologicznych, z których - podpierając się fantazją twórczą - można opisać hipotetyczny wygląd miejscowości w dawnych czasach.
W najdawniejszych czasach Krzywcza położona była na wyspie, która zajmowała dzisiejszy teren szkoły podstawowej i kilku sąsiadujących ze sobą budynków. Była wyspą, ponieważ była oblana dwoma odnogami Sanu, który dzielił się za Ruszelczycami i łączył w okolicach dzisiejszych Łosin. Pozostałościami po jej jednej odnodze jest dzisiaj Staw, a w XVI w. jeszcze jezioro oraz wysoki brzeg, który kończy się u wlotu do Krzywczy (do strony Ruszelczyc) i zaczyna z powrotem za rzeką Kamionką w okolicach tzw. Pisarek. W XV. na terenach tych znajdowało się wiele Piscyn, w dzisiejszym rozumieniu Stawów, w których była obfitość ryb.
Być może do osady na wyspie biegł pomost z drewna, który łączył ją z brzegiem i traktem tzw. węgierskim, przebiegającym przez Krzywczę. Pomost ten mógł kończyć się mostem zwodzonym, który odcinał grodzisko od brzegu i chronił przed nieproszonymi gośćmi. Sama osada, być może tak jak w Biskupinie, była otoczona parkanem z bali dobrze umocnionych, chroniących przed wysoką wodą i krą lodową w okresie wiosennym, gdzieniegdzie może z tych bali wystrzeliwała w górę wieża, z której obserwowano teren, czy nie zbliża się wojsko nieprzyjaciela lub karawana z kupcami. W środku znajdowały się zabudowania - proste chaty kurne . Stały obok siebie w dwu rzędach tworząc uliczkę, która rozszerzała się na końcu w rozległy placyk. Tam zbierali się zwykle najstarsi mieszkańcy osady na narady starszyzny. Chaty pokryte były trzciną wodną, której w okolicy z pewnością nie brakowało.
Ludzie mieszkający w osadzie byli odziani w lniane ubrania. Kobiety w długie sukienki zawiązane pasem lub rzemieniem, mężczyźni w lniane portki i koszulę wypuszczoną na wierzch, przepasane kolorową krajką. W większości chodzono boso, lecz co bogatsi mieli na nogach łapcie z jednego płata skóry, przytroczone do łydek rzemykami.
Typowymi zajęciami dla naszych przodków to polowania w okolicznych lasach, które jak okiem sięgnąć porastały całą okolicę dorodnymi dębami, modrzewiami i jodłami. Wokoło było mnóstwo rozlewisk i wody, w których łapano ryby. Kobiety także chodziły do lasu i zbierały dary natury. Być może na wykarczowanym kawałku pola uprawiano zboża, bób oraz rzepę, a w zagrodach hodowano kozy lub krowy.
Do tak wyglądającej miejscowości przybyli bracia Szymon i Jan, synowie Dziersława, którzy przybyli z Brześcia blisko Jędrzejowa z województwa krakowskiego. Osada dobrze się rozwijała, ale nie było kościoła, a ludność oddawała cześć pogańskim bóstwom - być może kamiennej Babie lub bożkowi z żelaza, który znaleziono na tym terenie. Bracia postarali się wspólnie z innymi obywatelami, aby powstała parafia. Na wyspie wybudowano mały drewniany kościółek, który być może nie przetrwał długo, gdyż przyszła duża woda ,wały obronne puściły i cała osada została zalana , pogrążyła się w wodzie. Wtedy to nowi właściciele przenieśli Krzywczę na wyższe, suchsze miejsce. Blisko dworu królewskiego, być może zasłużeni w różnych bojach, zbudowali nowe miasto i postarali się o prawa miejskie, a stare na wyspie z powodu zniszczeń podupadło. Teren stopniowo wysychał, San zaczął biec jednym korytem i oddalał się od miejscowości. Nowa siedziba szybko zaczynała zapełniać się nowymi domami i ludźmi. Wystawiono też nowy drewniany kościółek, który stał być może na placu dzisiejszego murowanego kościoła.
Obraz najdawniejszych czasów naszej miejscowości, choć mocno wspierany fantazją autora, ma w sobie dużą ilość faktów historycznych.

Piotr Haszczyn

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.