Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Informacja o odnowieniu pomnika nagrobnego Brygidy Leimsner [Na zdjęciu obok] - mojej prapra  babki ze strony ojca Mariana Czajkowskiego /ur. 1893/ bardzo mnie ucieszyła. Fakt ten /tzn. pokrewieństwo/ był mi znany: w akcie urodzenia ojca widnieją zarówno rodzice, jak i dziadkowie i z kolei dane dot. ich rodziców /Galicja/. W akcie ur. babci Wandy Kapiszewskiej /mama mojego ojca Mariana Czajkowskiego/ jest zapis: Rodzice Wandy: Feliks Kapiszewski justycjariusz, matka Amalia Leimsner, córka Benedykta Leimsnera i Brygidy Schmid, córki Joachima. Akta w Jaworowie, gdzie Felix Kapiszewski był justycjariuszem, a w późniejszych latach /reforma sądownictwa/ w sądzie w Cieszanowie. [Benedykt Laimsner był zarządca lub dzierżawcą krzywieckiego majątku w latach ok.1832-1835] 

Szokiem dla mnie było niemieckie pochodzenie pradziadka, bo ojciec nigdy mi o tym nie wspominał. Dopiero po jego śmierci /rok 1983/ trafiły do mnie zapiski  jego starszej siostry Marii na temat Leimsnerów. Zanotowała ciocia, że Leimsnerowie byli rodziną osiadłą w Polsce od dawna, pochodzącą z Oldenburga - w akcie ur. Amalii Leimsner  /mojej prababci/ widnieje przedrostek von Oldenburg. Amalia Leimsner poślubiła Felixa Kapiszewskiego, właściciela tabularnego Kobylnicy Wołoskiej w pow. lubaczowskim. Sąsiednią Kobylnicę Ruską nabył w 1836 r. Benedykt Leimsner stąd matrymonium jego córki z pradziadkiem Kapiszewskim /justycjariuszem w sądzie w Jaworowie/. I znów temat do głębszych badań - przodkowie Kapiszewskich przybyli z Węgier /Kapisso dziś Kapiszowa na Słowacji/. Niestety, mój ojciec, urodzony w majątku dziadka w Piadykach k. Kołomyi, po przedwczesnej śmierci  swego ojca wychowywał się wraz z rodzeństwem w Kobylnicy, a Piadyki babcia wydzierżawiła. Ostatecznie babcia Kapiszewska zamieszkała we Lwowie, gdzie starsi bracia ojca ukończyli studia, a ojciec przystąpił do drużyn strzeleckich, a potem do Legionów Polskich. Po wyzwoleniu był zawodowym oficerem . Niestety choroba zmusiła go do przejścia w stan spoczynku  w stopniu majora. /Biogram dot. ojca w Wikipedii Marian Cyprian Czajkowski major, są błędne zapisy, muszę opracować sprostowanie/. 

To moja Babcia Kapiszewska Czajkowska [Na zdjęciu obok], córka Amalii Leimsner Kapiszewskiej, wnuczka Benedykta Leimsnera i Tej "Brygidy Leimsner”. Jest to foto miniatury namalowanej przez ciocię Czaykowską KOZICKĄ malarkę ur. w 1878 w Bilczu Złotym.

Po wojnie zamieszkaliśmy w Zielonej Górze. Rodzina była rozproszona, części nigdy nie poznałam. Ojciec uczył języka angielskiego w szkołach i prywatnie. Miał wiele zainteresowań, żył aktualnymi wydarzeniami, do ostatniego dnia towarzyski, optymista, znakomita pamięć, wzrok i słuch. Niestety, ja po studiach w Warszawie zostałam już na stałe. Tu poznali się moi rodzice, z tym miastem związany był pradziadek Robert Czajkowski -dr medycyny- ur. 1810 r.  w Szwajkowie nieopodal Buczacza. Dlaczego o tym tak szczegółowo piszę? bo to część tylko perygrynacji moich przodków, różnicy pokoleniowej - ja ur. w 1943 w Rumunii, ojciec stracił swego ojca, gdy miał 10 miesięcy. Żadnych dokumentów, te przepadły wraz ze spadkiem po cioci Marii Czaykowskiej Kozickiej /1878-1964 malarka, vide Wikipedia/. Nie mam już nikogo z rodziny ojca, kto mógłby mi pomóc posklejać  dzieje rodziny. "Szperając" w internecie natrafiłam na Pana blog i wiadomości o odkryciu na tutejszym cmentarzu nagrobka Brygidy Schmid Laimsner. Ogromne wzruszenie i radość, a zarazem smutek, że nie mogłam przyjechać do Krzywczy, a także wesprzeć finansowo kwesty. Eh, życie!   Ale dzięki Panu następne odkrycie sprzed kilkunastu dni! Przeczytałam o Pana spotkaniu ze Stanisławem Krycińskim i eureka! Walerian Kryciński, jego pradziad  był ojcem chrzestnym mojej cioci Wandy Czajkowskiej ur. w 1890 r w Piadykach, a Wanda Krycińska, jego żona była chrzestną mojego Ojca! Emocje, radość, bo pan Stanisław  mieszka też w Warszawie. Znalazłam jego profil na fb wysłałam zaproszenie /kilka dni temu/, ale dotąd brak odzewu. Zgłosiłam chęć opracowania informacji o Walerianie Krycińskim, ale tu wątpliwość, bo przecież prawnuk jest autorem książek, przewodników. Bardzo, ale to bardzo pilnie muszę się z nim skontaktować. Czy mógłby mi Pan pomóc? Może zna Pan e mail? Ta grupa na fb aktywnie działa  /mieszkają przeważnie we Wrocławiu. Nie mam pojęcia, czy pan Stanisław ma z nimi kontakt, ale nie znalazłam jego postu.  Proszę darować mi tak rozwlekłe opisanie tematu, ale czułam potrzebę usprawiedliwienia się, że tak niewiele mogłam wnieść do historii praprababki  i podziękować za wszystko! Marzę o tym, aby odwiedzić Krzywczę /inne miejsca też, ja nawet nie byłam we Lwowie, do którego tęsknię/. Czuję silną więź emocjonalną  ze stronami rodzinnymi przodków, muszę "ocalić od zapomnienia" ich losy. Wielki szacunek dla Pana i wszystkich innych. Życzę nade wszystko zdrowia i dzięki stokrotne.   

Barbara Czajkowska

Barbara Czajkowska [Na zdjęciu poniżej] spełniła swoje marzenie 1 sierpnia 2020 r. odwiedziła Krzywczę i obejrzała nagrobek swojej prapra babki oraz obraz Waleriana Krycińskiego ojca chrzestnego jej cioci Wandy Czajkowskiej. Wcześnie była również w Kobylnicy Wołoskiej i Kobylnicy Ruskiej.

 

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.