Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Od czasów najdawniejszych jednym z ulubionych trunków naszych przodków było piwo. Właściciele miejscowości w przywilejach kościelnych czy innych nadawali prawo do warzenia piwa na własny użytek. Nie każdy miał takie prawo i gdy to robił nielegalnie mógł być za to ukarany. Warzone piwo w tych odległych czasach nie miało tych właściwości, co dziś. O piwie warzonym z pszenicy, jęczmienia, żyta i orkiszu wspomina Jan Długosz

Z biegiem czasów powstawały browary, gdzie produkowano piwo w dużych ilościach z przeznaczeniem na sprzedaż. Także i w Krzywczy powstał browar, który produkował piwo różnych gatunków.

Niewiele o nim wiadomo. Jeszcze w początkach XIX w. w Krzywczy istniała gorzelnia, o której też nie wiele wiadomo, ale najprawdopodobniej istniała w okolicy obecnego budynku sklepu Piotruś Pan. Nie wiadomo od kiedy funkcjonowała ani, co się z nią stało. Najprawdopodobniej się spaliła.

W 1839 r. Krzywczą nabywa Adam Starzeński. Zachowały się pisma, w których ks. Józef Bednarski wytacza sprawę sądową Starzeńskiemu „o bezprawne sprowadzenie rur do browaru przez plebańskie pole”. Ta informacja jest bardzo ważna, gdyż wynika z niej, że to ówczesny właściciel Krzywczy budował browar, ale nie wiadomo czy go ukończył.

Zabudowania krzywieckiego browaru widzimy już na mapie katastralnej Krzywczy z roku 1852 składają się one z obecnego budynku wspomnianego sklepu, nieistniejącego budynku, który przylegał do obecnego od strony południowo –zachodniej oraz drewnianego budynku [na mapie żółty budynek], na środku placu. Od strony miasteczka widać staw obok młynu do, którego równolegle była wybudowana długa na ok. 60 m piwnica, z kolebkowym sklepieniem. Tyle na podstawie mapy można powiedzieć o krzywieckim browarze.

Po śmierci Adama Starzeńskiego, Krzywczę z przyległościami kupił w 1872 r. Bolesław Jocz i to z tych czasów zachowała się w jednej z przemyskich gazet reklama Krzywieckiego piwa.

 

Jak możemy z niej wyczytać pan M. Krug  informuje Szanowną publiczność, iż na Krzemieńcu otworzył Komis Piwa Krzywieckiego z browaru pana Jocza. Można kupić piwo leżakowane Lager Bier, piwo II gatunku Abzug Bier, piwo butelkowe marcowe o pojemności 3/4 litra. Ważna jest informacja na samym końcu reklamy, iż jest to nowy browar stąd przypuszczenie, że budowę ukończył Bolesław Jocz przed rokiem 1880. Możliwe, iż po remoncie browar ponownie otworzono.

W Pamiętniku Zofii Moraczewskiej z d. Gostkowskiej z roku 1892 r. zachowała się wzmianka o tym, jak podczas pobytu w Krzywczy urządzono wycieczkę do browaru, aby się na tamtejszej wadze zważyć.

I, co się stało z tym krzywieckim browarem? Nie wiadomo, w którym roku, ale  się spalił. Krążyła po Krzywczy informacja, że podpalili go najęci opryszkowie na zlecenie właścicieli Browaru w Krasiczynie, gdyż jak wspomina reklama krzywieckie „wyborne” piwo było konkurencją dla tego z Krasiczyna. Ale, czy to prawda pewnie nigdy się nie dowiemy.

Po sławie krzywieckiego browaru przez wiele jeszcze lat świadczyła długa piwnica na składowanie beczek, która była wykorzystywana w okresie międzywojennym przez szkołę na sale do ćwiczeń fizycznych i na występy artystyczne. Sam jeszcze pamiętam tą budowlę, która gdzieś w latach 80 tych XX w. została zasypana. Pozostał też budynek browaru, który dziś jest wykorzystywany na sklep. On też ma swoją bogatą historię, ale to już inna opowieść.

 

Piotr Haszczyn [Listopad 2022]

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.