Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Boisko sportowe w Krzywczy ma też ciekawą historię. Ale zacznijmy od początku. Przez wiele lat nie było w Krzywczy odpowiedniego boiska do gry w piłkę nożną. A, że były sukcesy reprezentacji polski w początkach roku 1970 r. to wszyscy chcieli grać w piłkę. Grupa młodzieży po pozwoleniu od miejscowych władz wydzieliła początkowy fragment pastwiska na boisko piłkarskie było to na wiosnę 1972 r.. Ustawiono drewniane bramki, które po kilku dniach były już ścięte. Inicjatywa ta nie podobała się miejscowym gospodarzom boisko zmniejszało areał dla wypasu krów. Ale chłopcy znów ustawili bramki, które również zostały ścięte. Po kilku latach gospodarze jakoś zaakceptowali nowy twór na pastwisku. Wtedy też powstała pierwsza w Krzywczy drużyna piłkarska. Przez wiele lat boisko było nieogrodzone więc zawodnicy często ślizgali się na krowich odchodach. Ale plusem tej sytuacji było to, że murawa zawsze była idealnie przystrzyżona. [Zdjęcie poniżej boisko w Krzywczy ok. 1975 r.]

W każdą niedzielę na boisku zjawiał się Ryszard Jancyszyn Naczelnik Gminy Krzywcza oraz miejscowy wikary Antoni Sanecki, który zajeżdżał swoim brązowym fiatem 125 p. oraz cała gromada młodzieży z Krzywczy, Ruszelczyc, Reczpola i Woli Krzywieckiej wybierano dwie drużyny i grano do oporu, za schodzących z boiska było kilka osób chętnych, by uzupełnić składy. Także odbywały się zawody szkolne w biegach przełajowych, a nawet w narciarstwie biegowym. [Na poniższym zdjęciu mecz z LO Dubiecko ok. 1975 r.]

W latach 80 – tych XX w. ogrodzono boisko siatką, zasadzono wkoło topole, zakupiono drewniane pomieszczenie na przebieralnię tzw. budę. Powstał Ludowy Zespół Sportowy Krzywcza, który brał udział przez kilka sezonów w rozgrywkach klasy C w piłce nożnej. Wieloletnim prezesem klubu był Marek Niklewicz. Co warto podkreślić klub przez pewien czas posiadał trzy sekcje, które brały udział w rozgrywkach wojewódzkich [dawne województwo przemyskie]: piłki nożnej, tenisa stołowego i szachów, które prowadził p. Maciej Karasiński.

Pod koniec lat 80 – tych wszystko podupadło, ale co niedziela na boisko zjeżdżali się chłopcy z okolicznych miejscowości i godzinami, dawnym zwyczajem, grano w piłkę nożną. Niestety drewniany bramki spróchniały i się złamały. W początkach lat 90 – tych byłem inicjatorem ustawienia metalowych bramek. Udałem się do Urzędu Gminy, gdzie na nowe bramki finanse znalazł p. Kazimierz Trojan. Bramki zostały wykonane w warsztatach Szkoły Rolniczej w Nienadowie. Gdy były gotowe udałem się po nie z Januszem Legencem traktorem z przyczepą. Aby je przewieźć poprzeczka bramki była przecięta w połowie. Gdy je przewieźliśmy do Krzywczy pod domem p. Legenców Janusz Niklewicz zespawał je w całość. Dospawano także zawieszki na siatkę, które były wykonane z przeciętych podkładek. Następnie pan Piotr Sobol wymierzył przyrządem boisko, gdzie w narożnikach zostały wbetonowane rurki na chorągiewki, a w odpowiednich miejscach bramki, które też w czynie społecznym zostały pomalowane na biało.

Pierwszym meczem, jaki rozegrano na nowym boisko było spotkanie między kawalerami, a żonatymi z Krzywczy [zdjęcie powyżej]. Następnie zorganizowałem turniej o Puchar Proboszcza Krzywieckiej parafii. Gdzieś około roku 1995 zorganizowałem Gminną Ligę w piłce nożnej, w której brały udział prawie wszystkie miejscowości z naszej gminy. Po poważnej kontuzji jednego z zawodników nie organizowałem następnej edycji. Gdzieś koło roku 2000 następną edycję Gminnej Ligi organizował p. Krzywiński.

W 2004 powstał Parafialny Klub Sportowy Unum Babice, który w początkach swojej działalności trenował i rozgrywał mecze na boisku w Krzywczy do czasu budowy stadionu w Babicach. Wtedy też  poszerzono boisko, przesunięto ogrodzenie i wycięto topole, które korzeniami wrastały się w płytę boiska, posadzono świerki, na przebieralnię adoptowano zdezelowany autobus Autosan. Oglądając niedawno obiekt wygląda on na opuszczony i zaniedbany. Od kilkunastu lat nie było tu żadnej imprezy. Czasami przyjeżdża cyrk. A trzeba pamiętać, że w przeszłości odbywało się tu wiele uroczystości: dożynki, zawody strażackie, zawody sportowe uczniów z okolicznych szkół oraz do niedawna Gimnazjum i czasami tak, jak w 2010 r. odbyła się wielka inscenizacja historyczna upamiętniającą bitwę z 1939 r., która zgromadziła chyba najwięcej widzów w historii obiektu, co najmniej kilka tysięcy.

Czy ktoś dopisze dalszą część historii krzywieckiego boiska?

 

Piotr Haszczyn [grudzień 2022]

 Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.