Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

CHWAŁA BOHATEROM

Co zginie od pocisków dziś,

Nie będzie groźne jutro”

B.Prugar - Ketling Krzywcza 13 IX 1939 r.

 

W związku z planowaną rekonstrukcją bitwy o Krzywczę, która jest planowana na 12 września 2010 r. pragnę przypomnieć, jak kształtowała się pamięć tego wydarzenia w świadomości społecznej. Przez wiele lat w okresie PRL tylko kombatanci w rocznicę bitwy składali kwiaty na mogile poległych żołnierzy oraz okazjonalnie młodzież szkolna i harcerze zaciągali warty w dniu 1 listopada.
(obok fotografia Stanisława Waniewicza, który zginął w bitwie krzywieckiej)

 Z okazji Jubileuszu 600 lecia parafii w roku 1998 byłem pomysłodawcą, aby połączyć obydwa wydarzenia Krzyżem - Pomnikiem. Ukazały się też w tym okresie artykuły dotyczące bitwy, a po uroczystościach związanych z ustawieniem najpierw drewnianego, a później metalowego krzyża corocznie odbywały się msze św. w dniu rocznicy bitwy. Z czasem tylko strażacy z OSP Krzywcza corocznie składają kwiaty w rocznicę bitwy, Urząd Gminy i młodzież szkolna pamięta w dniu 1 listopada.

9 V 2008 r. z mojej inicjatywy odbyło się w Gimnazjum w Krzywczy spotkanie z synem gen. Bronisława Prugra - Ketlinga - Zygmuntem, który opowiadał o swoim ojcu oraz nadanie imienia generała jednej z sal szkolnych SP w Babicach. Relacja na:

Sala im. gen. Bronisława Prugara Ketlinga.

Polecamy artykuł p. Alicji Chruścikiej pt. Wrzesień 1939 na:

Rekonstrukcja bitwy krzywieckiej w 2010 r. i towarzyszące jej uroczystości, organizowne przez Stowarzyszenie w Dolinie Sanu oraz innych współorgnizatorów były kolejnym krokiem utrwalającym to wydarzenie w świadomości społecznej.

 

Piotr Haszczyn

 

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.