Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Kapliczka Św. Krzysztofa

Murowana kapliczka usytuowana jest przy drodze głównej wiodącej do Przemyśla, na wzniosłym wzgórzu nad Sanem. Pochodzi z początku XIX w. Kiedyś w otoczeniu starych drzew podkreśla urodę miejsca, w którym została zbudowana. Na stromej skarpie, na której stoi kapliczka roztaczają piękne widoki na sąsiednie wioski znajdujące się po drugiej stronie Sanu. Miejsca takie w naszej okolicy nazywano Belwederami. Kapliczka wzniesiona została z kamienia na planie kwadratu, dwukondygnacyjna.. W cokole od frontu znajduję się płytka, prostokątna wnęka z wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej. Składa się z masywnego cokołu, na którym umieszczone zostały dwie kolumny z przodu oraz ścianka z dwiema kolumnami z tyłu. Na nich wsparte jest zwieńczenie w postaci wydatnego, profilowanego gzymsu. Przestrzeń pomiędzy kolumnami i półkolumnami ma postaci arkadek zamkniętych łukiem. Na sklepieniu znajduje się polichromia z przedstawieniem Św. Trójcy. Kapliczka nakryta została czterospadowym dachem namiotowym obitym gontem, o szerokim okapie. Wewnątrz umieszczona figura Św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżnych. Całość otynkowana i pomalowana na biało.

Nie do końca znany jest czas powstania kapliczki św. Krzysztofa w Babicach. Według tradycji przyjmuje się, że postawiono ją około 1794 r., kiedy ukończono budowę miejscowego kościoła parafialnego. Możliwe jest też nieco późniejszą datowanie obiektu na początek XIX w. Czyniłoby to kapliczkę św. Krzysztofa jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych form małej architektury sakralnej w regionie.

W 1998 r. przeprowadzono gruntowną renowację, której kapliczka zawdzięcza swój obecny wygląd. Jej fundatorem był Leopold Płowiecki. Podczas prac odnowiono elewację, wymieniono gontowe pokrycie dachu i uporządkowano otoczenie. Wstawiono nową figurę bo pierwotna rzeźba została skradziona po II wojnie światowej. Kapliczka do dziś zachowała swój pierwotny charakter i wygląd. Wykonano również taras widokowy z ławeczką. Pracami kierował Zdzisław Król.


 

Kapliczka Matki Boskiej

Powyżej babickie plebanii po lewej stronie drogi biegnącej do Dynowa znajduje się kapliczka. Historia jej powstania jest bardzo ciekawa. Pod koniec XIX w. babiccy rajcy postanowili sprzedać Ogrody Miejskie, te ciągnęły się od granicy plebanii w górę. Pokaźny kawałek ziemi. Nie wiadomo ile trzeba było zapłacić, ale tą ziemie postanowiła kupić Maria Kowalska z mężem Józefem. Mieszkali w babickim rynku i tam prowadzili sklep. Niestety do kupna brakowało dość sporo pieniędzy wiec postanowili zaciągnąć dług u Żyda. Umowa pożyczki była tak skonstruowana, że jeżeli w wyznaczonym terminie pani Kowalska nie spłaci całości długu to ziemia przechodzi na własność Żyda. Wtedy to pani Kowalska złożyła obietnicę, że jeżeli dług spłaci to w wotum wdzięczności wystawi kapliczkę. Dług został spłacony kapliczkę trzeba było wystawić. I tak też się stało.

 

 

W narożniku posesji wybudowano murowaną kapliczkę, typu domkowego, z oknami po prawej i lewej stronie oraz drzwiami wejściowymi. Dach siodłowy kryty blachą. Z przodu ozdobny fronton, na szczecie zakończony metalowym krzyżem, po bokach malutkie wieżyczki. Kapliczka z zewnątrz wykończona tynkiem cyklinowym [Nałożonym w latach 70 tych XX w.]. W wewnątrz tynkowana i pomalowana na kolor ugrowy.  Nad drzwiami mała wnęka, w której znajdują się wyrzeźbione figurki świętej rodziny na tle krzyżyka, nad nimi Bóg Ojciec.

U rzeźbiarza ludowego pani Kowalska zamówiła figurę Matki Bożej, ten starał się jak mógł by wizerunek godnie wyglądał, jednak gdy proboszcz został poproszony o poświecenie wizerunku stwierdził, że rzeźba jest „paskudna” i jej nie poświęci. Obrażona tym faktem pani Kowalska kazała zaprzęgać konie i pojechała na Kalwarię Pacławską, tam figura została poświęcona. Jednak nie włożono jej już do kapliczki tylko przechowywano w domu, jako ołtarzyk. Do dziś znajduje się ona u wnuczki pani Kowalskiej. Do kapliczki dano zaś obraz Serca Pana Jezusa, który wisi do dziś. Oprócz niego w kapliczce znajduje się figura Matki Boskiej Ludźmierskiej i inne obrazy.

 

Kapliczka Matki Bożej Wniebowziętej

Figura przy drodze głównej w Babicach powstała prawdopodobnie XIX w. Powstała z fundacji miejscowego dziedzica, który ustawił ją jako wotum za uratowanie życia. Jadąc z babickiej góry konie poniosły i bryczka się przewróciła, konie spłoszone jechały dalej, ale jakimś cudem nic dziedzicowi się nie stało. Na postumencie stoi figura Matki Bożej Wniebowziętej. Często błędnie nazywana jest figurą św. Anny. Kilka lat temu została gruntownie odnowiona. Postawiono wówczas nowy postument dzięki wsparciu śp. Zofii Lekkiej. Opiekę nad nią sprawują okoliczni mieszkańcy.

 

Kapliczka Jezusa


Usytuowana jest ona na drodze głównej wiodącej w stronę Dynowa .Kapliczka ta jest z drewna ozdobiona sztucznymi kwiatami. Kapliczka przedstawia figurę Serca Pana Jezusa

 

Kapliczka matki Boskiej Częstochowskiej


Kapliczka ta jest prawie całkowicie zapomniana. Znajduje się na drzewie. Przedstawia obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
W Babicach jest jeszcze krzyż papieski. Opisany jest w innym folderze.

 

Krzyż przydrożny

Na krzyżu tym widnieje napis "Jezu ufam Tobie" i data OSP 22.X .1997r. Stoi w miejscu starego krzyża ufundowanego przez właściciela Babic Stanisława Radomyskiego, który z upływem lat uległ niszczeniu. Historia Krzyża

{gallery}stories/przydrozne_kapliczki_babice/krzyz-misyjny{/gallery}

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.