Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Po koniec grudnia 2023 r. na cmentarzu żydowskim w Krzywczy została umieszczona tablica upamiętniająca egzekucje Żydów na kirkucie. Tablica została ustawiona staraniem Urzędu Gminy w Krzywczy, za co należą się podziękowania. Szkoda tylko, że nie uwzględniono badań Komisji Rabinicznej ds. cmentarzy żydowskich z lat 2014 - 2018 r., która ustaliła dokładne miejsce egzekucji i ilość rozstrzelań. Ustalenia Komisji Rabinicznej https://zapomniane.org/miejsce/krzywcza-cmentarz-zydowski/


W połowie grudnia 2023r. zakończyła się odbudowa ohelu [kaplica cmentarna] rabinów krzywieckich: Davida Shifa, Abrahama i Davida Gellera rozpoczęła się w listopadzie 2021 r. W tym czasie odkopano ohel z zalęgającej tam ziemi oraz wylano i zabezpieczono fundamenty. 22 X 2023 r. kontynuowano prace, które są już zakończono. Wykonano również schody wejściowe na cmentarz. Niespodziewanie w bardzo szybkim tempie powstał piękny obiekt, który dopełnia prace rewitalizacyjne cmentarza żydowskiego w Krzywczy. Jednak marzenia się spełniają.
Zasługa to Eliego Frieda z USA krewnego rabina Davida Shiffa oraz Fundacji  The Heritage Foundation for Preservation of Jewish Cemeteries, którzy realizują projekt.


11 listopada 2023 r. na akademii z okazji Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Krzywczy otrzymałem z rąk p. wójta Gminy Krzywczy Wacława Pawłowskiego list gratulacyjny z okazji otrzymania brązowego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” . Za gratulacje bardzo dziękuję.

 

Foto https://www.facebook.com/KrzywczaSP


Miło mi poinformować, że zostałem odznaczony Brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za długoletnią popularyzację historii i zachowanie dziedzictwa kulturowego Krzywczy i Gminy Krzywcza. Odznaczenie nadał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. To dla mnie zaszczyt, że państwo polskie dostrzegło i uhonorowało moją wieloletnią społeczną pracę. Odznaczenie odebrałem 30 X 2023 r. na uroczystości w zamku w Krasiczynie.


9 IX 2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Radymnie odbyła się sesja naukowa z okazji 200 rocznicy urodzin Jana Chryzostoma Zachariasiewicza. Wszystkich prelegentów i gości powitał Burmistrz Radymna Mieczysław Poziurny, a następnie o obchodach rocznicy w Gminy Krzywcza mówił wójt Wacław Pawłowski. Część oficjalną zakończyło wystąpienie Waldemara Wiglusza prezesa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, który był inicjatorem obchodów rocznicowych. Następnie zostało przedstawionych 8 referatów naukowych związane z życiem i twórczością Jana Zachariasiewicza w tym mój pt. Związki z Krzywczą Jana Zachariasiewicza. Po dłuższej przerwie złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem pisarza. Sesji Naukowe towarzyszyła wystawa książek pisarza. Każdy z obecnych na sesji otrzymał darmową pocztówkę wydaną przeze mnie z okazji jubileuszu urodzin Zachariasiewicza. 


8 września 2023 r. przy nagrobku Jana Zachariasiewicza odbyły się krzywieckie uroczystości związane z 200 Rocznicą Urodzin Pisarza. Z udziałem Starosty Powiatowego Jana Pączka, wójta Gminy Krzywcza Wacława Pawłowskiego i radnych, pocztów sztandarowych OSP Krzywcza i Szkoły Podstawowej w Krzywczy oraz prezesa TPN w Przemyślu Waldemara Wiglusza  i Burmistrza Radymna Mieczysława Poziurnego wspomniałem zasługi dla ojczyzny i na polu pisarskim Zachariasiewicza. Następnie ks. proboszcz odmówił modlitwę w intencji zmarłego i złożono wiązanki kwiatów zapalono znicze. Szkoda, że w tej uroczystej chwili zabrakło mieszkańców Krzywczy. Każdy z obecnych na cmentarzu otrzymał darmową pocztówkę wydaną przeze mnie z okazji jubileuszu urodzin Zachariasiewicza. 

Podcast. Piotr Haszczyn - Biografia Jana Chryzostoma Zachariasiewicza. Uroczystości na Cmentarzu w Krzywczy z okazji 200 Rocznicy Urodzin Jana Zachariasiewicza 8 IX 2023KLIKNIJ


Moja opowieść o Galicyjskim miasteczku Krzywcza i swojej historycznej pasji. Wywiad ze mną Krzysztofa Renika z radia WilnoKliknij


28 VII 2023 r. dotarł do Krzywczy Krzysztof Renik reporter radia Wilno. Przeprowadził on ze mną wywiad, który będzie emitowany na eterach radia Wilno w audycji pt. Niezwykłe pasje – Niezwykłych ludzi. A, to za kilka tygodni. Za miłe przyjęcie i Polaków długie rozmowy dziękuje Państwu Dachnowiczom z Etno-izby w Krzywczy.


7 VII 2023 r. w gazecie ortodoksyjnych Żydów „Hapeles”  wydawaną w Izraelu ukazał się artykuł o Krzywczy. O historii krzywieckich Żydów. O rodowodzie rabinów pracujących w miejscowości: Davidzie Schiffie, rabinach z rodziny  Gellerów oraz rabinie Dawidzie Uri. Wspomina się również o imprezie z okazji 200 rocznicy śmierci rabina Davida Shiffa ucznia cadyka Elimelecha z Leżajska.


22 czerwca [w kalendarzu żydowskim to 2 lipca], przypadała 200 rocznica śmierci Davida Schiffa krzywieckiego rabina. Wywodził się ze starej rodziny Rabinów Żydowski z Frankfurtu w Niemczech. Był uczniem słynnego cadyka Rav Horovitza i Elimelecha z Leżajska oraz przyjacielem znanego cadyka Rabbi Mauftowa. Sprawował swój urząd przez wiele lat, aż do 22 czerwca 1823 roku, kiedy zmarł. Został pochowany  w ohelu, który w chwili obecnej jest odbudowywany. W środku rozbita macewa nagrobna rabina Shiffa. Jego pradziadkiem był rabin Frankfurtu Meir Shiff. Rabin David był w swoich czasach bardzo dobrze znany, a rodzina Schiffów była w Galicji bardzo szanowaną. Miał dwóch synów i córkę. Synowie  Cwi i Abraham byli również Rabinami ten drugi w Błażowej.

Z tej okazji nad grobem rabina 2 lipca został odmówiony kadisz i zapalono znicze.


W dniach 16-18 czerwca brałem udział w IX Ogólnopolskiej Konferencji Liderów Dialogu w Wiązownie pod Warszawą. Forum Dialogu wspiera osoby, które wierzą, że bogatą i złożoną polsko-żydowską historię należy badać, opisywać i upamiętniać, w duchu wzajemnego szacunku. Program 25 lecia organizacji wypełniony był warsztatami, wykładami, spotkaniami, projekcją filmu. Dyskutowaliśmy o kwestiach istotnych w aktywizmie na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.


23 maja 2023 r. wielkie święto Jana Chryzostoma Zachariasiewicza w Krzywczy. Rozstrzygnięcie konkursu pt. Jan Zachariasiewicz widziany oczami dzieci i młodzieży, połączony z wystawą prac, wręczeniem dyplomów i nagród, deklamacją wierszy oraz prezentacją biografii Zachariasiewicza w moim wykonaniu. Bardzo mnie cieszy liczny udział dzieci i młodzieży w konkursie i udział władz Gminy w osobach p. wójta Wacława Pawłowskiego, przewodniczącego rady Gminy Aleksandra Sobola na czele oraz liczny udział rodziców dzieci. Mam nadzieję, że pamięć o  Janie Zachariasiewiczu na stałe zagości w Krzywczy. Organizatorami wydarzenia byli Biblioteka i Urząd Gminy w Krzywczy.


13 marca 2023 r. późnym wieczorem odwiedził Krzywczę Eli Fried wraz z dwoma kolegami z USA. Edi to człowiek dzięki, któremu podjęto prace na krzywieckim kirkucie: ogrodzono go i ustawiono na nowo macewy zrośnięte trawą i przesypane ziemią. Goście udali się na cmentarz żydowski, gdzie zapalili świece i odmówili kadisz –modlitwę za zmarłych. Następnie w ciemnościach kończącego się dnia obejrzeli mural Krzywcza Trzy Kultury i zrobili sobie przy nim pamiątkowe zdjęcie.


15 lutego 2023 r. otrzymałem informację, że mój wniosek na stypendium do Forum Dialogu na projekt "Dwa upamiętnienia" nie otrzymał dofinansowania. 


27 stycznia 2023 r. W 2012 r. przy tworzeniu tzw. Mapy Georadarowej. Firma geodezyjna przy Krzyżu na Babiej Rzece, po konsultacji z Urzędem Gminy w Krzywczy wyznaczyła szczyt pod nazwą Sabatowa Góra. Czyn ten można porównać do ścięcia 1000 letniego dębu i posadzenie w tym miejscu nowego drzewa. Dla jednych zbrodnia dla innych nowoczesność. Dla mnie to zbrodnia na Dziedzictwie Kulturowym Krzywczy dokonana przez geodetów. Dlatego podjąłem starania o przeniesienie tego punktu geodezyjnego kierując pisma do Głównego Geodety kraju. Po kilku miesiącach otrzymałem informację, że Sabatowa Góra wróciła prawie na swoje dawne miejsce 49°47'14"N 22°33'39"E. Można powiedzieć: Trzeba wiele zmienić, żeby wszystko zostało po staremu. Więcej informacji

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.