Krzywcza - Trzy Kultury

Krzywcza - pełna wspomnień...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Polish English French German Irish Russian Ukrainian
Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Nowe życie cerkwi w Krzywczy

Email Drukuj PDF

ECHA DZIAŁAŃ W MIEDIACH

Artykuł w Życiu Podkarpackim

https://www.zycie.pl/informacje/artykul/3698,pomysl-jest-funduszy-brak

Reportaż w TVP Rzeszów

alt

http://rzeszow.tvp.pl/21588280/mieszkancy-ratuja-zabytkowa-cerkiew

Nagranie audycji emitowanej w Radiu Rzeszów

alt
http://www.radio.rzeszow.pl/…/cerkiew-w-krzywczy-bedzie-odr…

6 VIII 2015 r. dzięki pomocy Harcerzy z 21 Przemyskiej Drużyny Harcerskiej [Hubert Pilawa, Justyna Hajduk, Natalia Góras, Maciej Jędyczowski, Maciej Twice i Dominika Szymkiewicz] oraz p. Piotra i Arkadiusza Wanatów zakończono sprzątanie cerkwi w Krzywczy. Z pomocą Urzędu Gminy i ekipy montującej instalację internetową wywieziono gruz. Całość wyposażenia świątyni została wyniesiona, oczyszczona z kurzów i wniesiona ponownie. Umyta została posadzka w prezbiterium, a sprzęt ustawiono wzdłuż nawy głównej. Serdeczne podziękowanie szczególnie Harcerzom z 21 PDH i druhowi Kamilowi Zajezierskiemu, który zaoferował pomoc.

alt

alt

alt

 

WIELKIE SPRZĄTANIE CERKWI W KRZYWCZY

14 VII 2015r. od godziny 14.00 było kontynuowane Wielkie Sprzątanie Krzywieckiej Cerkwi. Mimo zaproszenia, również z ambony krzywieckiego kościoła, nie znalazł się nikt kto, by przyszedł pomóc, ale jest Ochotnicza Straż Pożarna, na którą można liczyć. Druhowie z Ruszelczyc oczyścili ściany z pajęczyn i kurzu, a strażacy z Krzywczy umyli płytki w nawie głównej i przedsionku. Ze względu na deszczową aurę nie było możliwe wyniesienie wyposażenia cerkwi na pole i uporządkowanie całości świątyni. Pozostało do uprzątnięcia z kurzu prezbiterium i zakrystia. W nawie głównej i przedsionku można już podziwiać wzory na terakotowej posadzce. Niestety w wielu miejscach robotnicy pracujący podczas prac remontowych [było dwa remonty], zniszczyli posadzkę - a to rozmieszali beton lub próbowali, czy farba jest odpowiedniego koloru. Mimo obojętności społecznej prace będą kontynuowane. A strażakom z Krzywczy i Ruszelczyc serdecznie dziękuję.

alt

alt

alt

alt

alt

 

WIELKIE SPRZĄTANIE CERKWI W KRZYWCZY

Prace początkowo były zaplanowane na czerwiec, ale przed nimi komisja ze Starostwa Powiatowego zażyczyła sobie obejrzeć obiekt i ustalić zakres prac. Dodatkowo postanowiono w najbliższej przyszłości poza sprzątaniem obiektu dokonać wycinki drzew, które rosną od strony zachodniej bardzo blisko murów oraz odprowadzenie wody z rynien. 10 VII 2015 r. mimo, że przez cały dzień drzwi do krzywieckiej cerkwi były szeroko otwarte to zaledwie 4 osoby przyłączyły się do akcji. Mimo małej frekwencji wykonano bardzo dużo prac. Wywieziono kilkadziesiąt taczek gruzu, nazbierano kilka worków śmieci, całą masę desek i resztek blach, omieciono z pajęczyn ściany i drzwi, uporządkowano zakrystię, posegregowano wyposażenie oraz pozamiatano cerkiew. To tyle na początek. Bardzo dziękuję za pomoc Piotrowi Wanatowi z dziećmi Arkadiuszem i Joanną oraz Mirkowi Majkowskiemu, którzy odpowiedzieli na mój apel. Szczególne podziękowanie dla p. Piotra, który zorganizował oświetlenie i inny sprzęt potrzebny do prac. W najbliższym czasie będziemy w dalszym ciągu zmiatać pajęczyny te w wyższych partiach obiektu oraz odbędzie się mycie posadzki. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy. Poniżej kilka zdjęć dla ilustracji wykonanych prac.

alt

alt

alt

alt

Facebook Google Twitter Myspace Yahoo Blogger Digg Live Reddit Linkedin Icio Furl Techno Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik 7821217