^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

046052
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
265
606
2637
37736
15253
22978
46052

Your IP: 54.172.40.93
2018-12-19 03:20

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Pamiętniczek z Syberii

alt Od wielu lat wśród dzieci wybucha moda na pamiętniki. Będąc nauczycielem, co kilka lat obserwuję bum na wpisy do pamiętników wśród kolegów i nauczycieli, później wszystko przycicha, by po paru latach znów było to modne. Wiele  takich pamiętników pewnie leży, gdzieś w zakamarkach domów. Ale ten artykuł dotyczy niezwykłego pamiętnika, bo z Syberii. Może słowo pamiętnik to za dużo, raczej pamiętniczek wielkości 10x5 cm oprawiony w angielska gazetę był własnością Eugeniusza Sawickiego [na zdjęciu obok *1927 + 1993], który z całą rodziną trafił na zsyłkę. [Szczegóły opisane w artykule Karaluch w uchu]. W rodzinnym archiwum przechowuje go córka Marta, której dziękuję za jego udostępnienie.

Sam pamiętnik powstał w Czeremoszwili blisko Tomska, gdzie w początkach 1943 r. 16 letni Genio trafił wraz z siostrą Ireną do Dom Polskiego Dziecka, w którym przebywał do czerwca 1943. Pamiętniczek powstał w miesiącach zimowych, zrobiony samodzielnie z kilku kartek papieru w linię i obłożony tekturową okładką. W nim zachowało się kilkanaście wzruszających wpisów, które warto przytoczyć ze względu na ich patriotyczny charakter oraz uchronić od zapomnienia ich autorów, których losy nie są znane.

Pamiętniczek w całej okazałości

alt

Wpis Rysika Forkasiewicza

alt

alt

Wpis kolegi W. nazwisko nieczytelne

alt

Wpis L. Juchnowicz

alt

Wpis Oli Wojciechowskiej

alt

Wpis Wery Z.

alt

Wpis Irki Olszańskiej

alt

Wpis C. E.

alt

Piotr Haszczyn [maj 2017]

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.